13.3 C
Rzeszów
niedziela, 16 czerwca, 2024

Covid Detector na rzeszowskim lotnisku. W mig wykryje koronawirusa

REKLAMA

Światowy wynalazek firmy ML System z Zaczernia pod Rzeszowem będzie sprawdzał się w praktyce. Maszyna, która z oddechu, w ciągu mniej niż 10 sekund, wykrywa koronawirusa zbada pasażerów na lotniku Rzeszów – Jasionka!

Minęło już kilka tygodni od prezentacji wynalazku, w którym brał udział prezydent Andrzej Duda. Urządzenie o nazwie Covid Detector zostało skierowane do testów skuteczności w warunkach klinicznych i firma czeka jeszcze na wyniki tych badań. Ale już wiadomo, że sprzęt znakomicie daje sobie radę z wykrywaniem cząstek wirusa SARS-CoV-2, odpowiedzialnego za pandemię covid-19.

Maszyna już teraz znajdzie swoje zastosowanie praktyczne na lotnisku Rzeszów – Jasionka.

– To doskonała wiadomość dla pasażerów, którzy bezpośrednio po przylocie do Rzeszowa będą mogli szybko i bezinwazyjnie poddać się testowi na obecność koronawirusa. Mamy szansę jako pierwszy port regionalny w Polsce zapewnić podróżnym tego rodzaju innowacyjną usługę. Covid Detector pomoże zredukować stres związany z podróżą i przyczyni się do zwiększenia ruchu pasażerskiego – mówi Adam Hamryszczak, prezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Na terenie portu urządzenie znajduje się w tzw. strefie otwartej terminala pasażerskiego, dostępnej zarówno dla podróżnych, jak i pozostałych użytkowników lotniska.

Jak to działa?

Jak działa Covid Detector? Podobnie jak alkomat, ale jest od niego dużo bardziej skomplikowany. Zakłada się jednorazowy ustnik, wystarczy dmuchnąć i poczekać na wyniki, który wyświetla się na monitorze.

Maszyna wykrywająca tak szybko wirusa jest niezwykła. Dotąd taka diagnoza możliwa jest w naszpikowanych elektroniką laboratoriach. I to nielicznych na świecie, zajmujących się fizyką kwantową. Fachowcami od niej jest rzeszowski ML System, dotąd znany głównie z produkcji paneli fotowoltaicznych, która właśnie na takiej fizyce się opiera.

Covid Detector4
Dawid Cycoń, prezes ML System S.A. | Fot. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka

– W naszej działalności zajmujemy się badaniem kropek kwantowych, które są cząstkami dziesięciokrotnie mniejszymi od samego wirusa, mają podobną budowę, ale są jeszcze bardziej skomplikowane. Po prostu wykorzystaliśmy te doświadczenia w opracowaniu Detectora – mówi prezes firmy Dawid Cycoń, prezes firmy.

Oddech poddawany jest analizie, a dokładnie jego cząsteczki, w które laser uderza w ciągu 5 sekund aż 72 miliony razy i wprawia je w ruch. Przetworniki obrazu je analizują i w ten sposób maszyna rozpoznaje wirusa.

Urządzenie można zaprogramować także na mutacje i inne wirusy

– Skonstruowaliśmy urządzenie tak, aby można było je dowolnie konfigurować. Dzięki temu będzie wykrywało kolejne mutacje wirusa, a nawet zwykłą grypę – mówi szef firmy.

Na taki sprzęt czeka cały świat, bo jest w stanie zastąpić dość kosztowne i zajmujące dużo więcej czasu zwykłe testy. Dziennie w Polsce na ich przeprowadzenie wydajemy nawet 16 mln zł.

Wynalazek może być najlepszym sposobem na szybkie otwarcie gospodarki. Jeśli wejdzie do masowej produkcji, będzie można go z powodzeniem wykorzystywać w zakładach pracy, urzędach, czy tak jak w Jasionce na lotniskach.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj