Chrystus Zmartwychwstały ma siłę i moc przemieć naszą sytuację życiową i duchową. Powierzajmy mu siebie, nasze rodziny. Panie Jezu, prosimy Cię o entuzjazm wiary. Bądź z nami na każdych ścieżkach naszego życia – mówił w homilii ks. bp Edward Białogłowski, który przewodniczył mszy rezurekcyjnej w rzeszowskiej katedrze.
Procesja rezurekcyjna oznajmia, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. W katedrze rzeszowskiej, tak jak wielu parafiach w regionie, rozpoczęła się w niedzielny poranek o godz. 6. Była transmitowana w telewizji, radiu i na katedralnym kanale You Tube.
Uroczystości przewodniczył ks. Bp Edward Białogłowski. Wygłosił on także poruszającą homilię:
Zobacz też:
Jezus przyjął ludzkie ciało, przygotował swoich uczniów na tę godzinę. Dokonał dzieła zbawienia! Jego męka i zmartwychwstanie wprowadziły pokój między ziemią a niebem, ludźmi a Bogiem. Przedstawiał też sposób tego pojednania. W dniu zmartwychwstania ukazał się w wieczerniku apostołom. Stanął pośrodku nich i powiedział: »Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane«.
Jak podkreślał ksiądz biskup to wielkie misterium dodaje sił do walki i znoszenia cierpień. Przytoczył słowa św. Pawła, według którego jesteśmy powołani do walki z mocami ciemności, które chcą wykorzenić prawdę, zniszczyć miłość:
Szatan nie ustaje w wysiłkach, aby dotykać Boga i niszczyć człowieka. Dlatego potrzeba nam Chrystusowego miłosierdzia.
Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Wielką Niedzielę.
Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy – przez osiem dni powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela. W ten dzień w Rzymie ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej neofici, odziani w białe szaty, szli w procesji do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć w Mszy św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień świętem Miłosierdzia Bożego.