18.8 C
Rzeszów
niedziela, 23 czerwca, 2024

Chrystus Zmartwychwstał! Alleluja!

REKLAMA

Chrystus Zmartwychwstały ma siłę i moc przemieć naszą sytuację życiową i duchową. Powierzajmy mu siebie, nasze rodziny. Panie Jezu, prosimy Cię o entuzjazm wiary. Bądź z nami na każdych ścieżkach naszego życia – mówił w homilii ks. bp Edward Białogłowski, który przewodniczył mszy rezurekcyjnej w rzeszowskiej katedrze.

Procesja rezurekcyjna oznajmia, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. W katedrze rzeszowskiej, tak jak wielu parafiach w regionie, rozpoczęła się w niedzielny poranek o godz. 6. Była transmitowana w telewizji, radiu i na katedralnym kanale You Tube.

Uroczystości przewodniczył ks. Bp Edward Białogłowski. Wygłosił on także poruszającą homilię:

Jezus przyjął ludzkie ciało, przygotował swoich uczniów na tę godzinę. Dokonał dzieła zbawienia! Jego męka i zmartwychwstanie wprowadziły pokój między ziemią a niebem, ludźmi a Bogiem. Przedstawiał też sposób tego pojednania. W dniu zmartwychwstania ukazał się w wieczerniku apostołom. Stanął pośrodku nich i powiedział: »Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane«.

Jak podkreślał ksiądz biskup to wielkie misterium dodaje sił do walki i znoszenia cierpień. Przytoczył słowa św. Pawła, według którego jesteśmy powołani do walki z mocami ciemności, które chcą wykorzenić prawdę, zniszczyć miłość:

Szatan nie ustaje w wysiłkach, aby dotykać Boga i niszczyć człowieka. Dlatego potrzeba nam Chrystusowego miłosierdzia.

uroczystosci w katedrze
Msza rezurekcyjna w rzeszowskiej katedrze | Fot. YouTube

Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Wielką Niedzielę.

Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy – przez osiem dni powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela. W ten dzień w Rzymie ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej neofici, odziani w białe szaty, szli w procesji do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć w Mszy św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień świętem Miłosierdzia Bożego.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj