2 C
Rzeszów
piątek, 1 grudnia, 2023

Chrystus Zmartwychwstał! Alleluja!

REKLAMA

O 6 rano w niedzielę rozległy się dzwony, a wokół kościołów przeszły procesje rezurekcyjne – oznajmiając, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć!

Procesja rezurekcyjna oznajmia, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. W katedrze rzeszowskiej, tak jak wielu parafiach w regionie, rozpoczęła się w niedzielny poranek o godz. 6. Uroczystości przewodniczył ks. Bp Edward Białogłowski, który wygłosił homilię. Nawiązując do słów św. Pawła podkreślił znaczenie święta: – To jest nasze zmartwychwstanie w Chrystusie. Zmartwychwstanie z grzechu.

Biskup dodał, że każda niedzielna eucharystia jest udziałem w spotkaniu ze zmartwychwstałym Panem Jezusem. Zaznaczył, że smucą wyniki badań, które pokazują, że tylko co trzeci katolik w Polsce bierze udział w niedzielnej liturgii.

Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Wielką Niedzielę.

Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy – przez osiem dni powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela. W ten dzień w Rzymie ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej neofici, odziani w białe szaty, szli w procesji do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć w Mszy św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień świętem Miłosierdzia Bożego.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj