21 C
Rzeszów
wtorek, 30 maja, 2023

Chrystus Zmartwychwstał! Alleluja!

REKLAMA

O 6 rano w niedzielę rozległy się dzwony, a wokół kościołów przeszły procesje rezurekcyjne – oznajmiając, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć!

Procesja rezurekcyjna oznajmia, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. W katedrze rzeszowskiej, tak jak wielu parafiach w regionie, rozpoczęła się w niedzielny poranek o godz. 6. Uroczystości przewodniczył ks. Bp Edward Białogłowski, który wygłosił homilię. Nawiązując do słów św. Pawła podkreślił znaczenie święta: – To jest nasze zmartwychwstanie w Chrystusie. Zmartwychwstanie z grzechu.

Biskup dodał, że każda niedzielna eucharystia jest udziałem w spotkaniu ze zmartwychwstałym Panem Jezusem. Zaznaczył, że smucą wyniki badań, które pokazują, że tylko co trzeci katolik w Polsce bierze udział w niedzielnej liturgii.

Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Wielką Niedzielę.

Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy – przez osiem dni powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela. W ten dzień w Rzymie ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej neofici, odziani w białe szaty, szli w procesji do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć w Mszy św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień świętem Miłosierdzia Bożego.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
21 ° C
21 °
21 °
43 %
5.7kmh
0 %
wt.
21 °
śr.
20 °
czw.
22 °
pt.
20 °
sob.
16 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu