13.7 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Alleluja!

Chrystus Zmartwychwstał! Przejmujące orędzie papieża

REKLAMA

O 6 rano w niedzielę rozległy się dzwony, a wokół kościołów przeszły procesje rezurekcyjne – oznajmiając, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć!

Procesja rezurekcyjna oznajmia, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. W katedrze rzeszowskiej, tak jak wielu parafiach w regionie, rozpoczęła się w niedzielny poranek o godz. 6.

Orędzie papieża

W ten szczególny dzień, następca świętego Piotra – papież Franciszek wygłosił wielkanocne orędzie.

W swoim przemówieniu do dziesiątek tysięcy wiernych z bazyliki Świętego Piotra, papież Franciszek podkreślił pilną potrzebę pokoju w regionach dotkniętych konfliktami. „Nie pozwólmy na to, by działania wojenne dalej powodowały cierpienie ludności cywilnej, zwłaszcza dzieci” – mówił papież.

Franciszek apelował także o pokój i pojednanie w innych regionach świata, w tym w Syrii, Libanie, na Haiti oraz w krajach Afryki. Podkreślał wagę szacunku dla życia ludzkiego i solidarności międzynarodowej.

„Tylko Jezus jest zdolny do odsunięcia głazów wojen, kryzysów humanitarnych, łamania praw człowieka i handlu ludźmi. On jest drogą życia, pokoju, pojednania i braterstwa” – mówił Ojciec Święty.

W zakończeniu papież udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, życząc pokoju miastu i światu. Przewodniczył także uroczystej mszy na placu Świętego Piotra, pozdrawiając tysiące wiernych z papamobile. Pomimo swoich 87 lat, papież Franciszek wydawał się być w dobrej formie.

Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Wielką Niedzielę.

Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy – przez osiem dni powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela. W ten dzień w Rzymie ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej neofici, odziani w białe szaty, szli w procesji do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć w Mszy św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień świętem Miłosierdzia Bożego.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj