15.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Chorwacja – co zmieniło się dla turystów od 2023 r.?

REKLAMA

Chorwacja to ulubiony wakacyjny kierunek Polaków. Do niedawna stałym elementem wjazdu do kraju były długie korki przed granicą, które ciągnęły się kilometrami. Mimo że rzadko sprawdzano dokumenty, a szlabany były zawsze podniesione i tak trzeba było zwolnić, aby przejechać obok strażnika granicznego, który tylko gestem ręki przepuszczał dalej. Teraz to się zmieniło. I nie tylko to.

Chorwacja wraz z początkiem 2023 r. wstąpiła do strefy Schengen. Co to oznacza dla wczasowiczów? Zniesione zostały kontrole graniczne na drogowych przejściach ze Słowenią, Włochami i Węgrami. Ruch na tych popularnych szlakach wakacyjnego wyjazdu stał się zatem o wiele płynniejszy.

Od 26 marca 2023 r. nie będzie kontroli paszportowych na lotniskach dla pasażerów, którzy podróżują w ramach strefy.

Ułatwienia w podróży, to nie jedyna istotna zmiana w Chorwacji od 2023 r. Kraj pożegnał się z kuną jako narodową walutą i zastąpił ją euro.

Już wcześniej wielu właścicieli pensjonatów stawki za nocleg określało w euro i w euro przyjmowało zapłatę. Jednak wszystkie inne zakupy np. ceny w sklepach, pozostawały w kunach i trzeba było przeliczać je po kursie, aby zorientować się ile jest to na euro, czy złote.

Chorwacja została 20. członkiem strefy euro.

Kuna pozostaje jeszcze w obiegu do 14 stycznia 2023 r. Jeśli z poprzednich wakacji zostały nam w zapasie stare chorwackie pieniądze, to banknoty będziemy mogli wymienić bezterminowo, a monety do 31 grudnia 2025 r.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj