6.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 marca, 2023

Chorwacja – co zmieniło się dla turystów od 2023 r.?

Chorwacja to ulubiony wakacyjny kierunek Polaków. Do niedawna stałym elementem wjazdu do kraju były długie korki przed granicą, które ciągnęły się kilometrami. Mimo że rzadko sprawdzano dokumenty, a szlabany były zawsze podniesione i tak trzeba było zwolnić, aby przejechać obok strażnika granicznego, który tylko gestem ręki przepuszczał dalej. Teraz to się zmieniło. I nie tylko to.

REKLAMA

Chorwacja wraz z początkiem 2023 r. wstąpiła do strefy Schengen. Co to oznacza dla wczasowiczów? Zniesione zostały kontrole graniczne na drogowych przejściach ze Słowenią, Włochami i Węgrami. Ruch na tych popularnych szlakach wakacyjnego wyjazdu stał się zatem o wiele płynniejszy.

Od 26 marca 2023 r. nie będzie kontroli paszportowych na lotniskach dla pasażerów, którzy podróżują w ramach strefy.

CZYTAJ TEŻ:  Z tego auta została miazga

Ułatwienia w podróży, to nie jedyna istotna zmiana w Chorwacji od 2023 r. Kraj pożegnał się z kuną jako narodową walutą i zastąpił ją euro.

Już wcześniej wielu właścicieli pensjonatów stawki za nocleg określało w euro i w euro przyjmowało zapłatę. Jednak wszystkie inne zakupy np. ceny w sklepach, pozostawały w kunach i trzeba było przeliczać je po kursie, aby zorientować się ile jest to na euro, czy złote.

Chorwacja została 20. członkiem strefy euro.

Kuna pozostaje jeszcze w obiegu do 14 stycznia 2023 r. Jeśli z poprzednich wakacji zostały nam w zapasie stare chorwackie pieniądze, to banknoty będziemy mogli wymienić bezterminowo, a monety do 31 grudnia 2025 r.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
6.5 ° C
7.7 °
5.2 °
92 %
3.1kmh
100 %
pon.
6 °
wt.
4 °
śr.
6 °
czw.
9 °
pt.
10 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu