25 C
Rzeszów
środa, 17 lipca, 2024

Chasydzi z całego świata zjechali do Leżajska

REKLAMA

Do Leżajska na Podkarpacie przybyło kilka tysięcy żydów z całego świata. To ich pielgrzymka do grobu cadyka Elimelecha Weissbluma.

W tym roku przypada 236. rocznica śmierci jednego z pierwszych cadyków, czyli charyzmatycznych przywódców mistycznego odłamu judaizmu – chasydyzmu. Chasydzi wierzą, że w rocznicę śmierci rabina jego dusza zstępuje z nieba i zabiera do Boga prośby, składane na karteczkach.

Święto jest ruchome i wyznacza je kalendarz hebrajski. Najczęściej odbywa się w marcu.

13 marca do Leżajska zaczęli zjeżdżać pielgrzymi z całego świata. Główne uroczystości odbywają się w nocy. Goście modlą się, uczestniczą na miejscu w koszernym poczęstunku, a potem wracają do autokarów i jadą na lotnisko, skąd samolotami wracają do swoich krajów.

Jak się szacuje do 17 marca Leżajsk może odwiedzić nawet 30 tysięcy pielgrzymów. Nad ich bezpieczeństwem czuwają funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, którzy wspierani są przez policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku oraz Straży Miejskiej w Leżajsku.

Policja informuje, że w najbliższych dniach mogą wystąpić utrudnienia w ruchu w okolicy Placu Targowego oraz ulic przyległych. Na czas odwiedzin miasto wyłączyło parkomaty. Nie trzeba kupować biletów parkingowych.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj