13.7 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Chasydzi z całego świata zjeżdżają do Leżajska

REKLAMA

Leżajsk na Podkarpaciu gości w marcu kilka tysięcy żydów z całego świata. To ich pielgrzymka do grobu cadyka Elimelecha Weissbluma.

W tym roku przypada 237. rocznica śmierci jednego z pierwszych cadyków, czyli charyzmatycznych przywódców mistycznego odłamu judaizmu – chasydyzmu. Chasydzi wierzą, że w rocznicę śmierci rabina jego dusza zstępuje z nieba i zabiera do Boga prośby, składane na karteczkach.

Święto jest ruchome i wyznacza je kalendarz hebrajski. Najczęściej odbywa się w marcu.

W tym roku odbywają się dwie duże pielgrzymki. Pierwsza trwała od 29 lutego i zakończyła się 3 marca. Według szacunków zgromadziła 2,2 tys. uczestników. Kolejna planowana jest pod koniec miesiąca.

Do Leżajska od wielu lat zjeżdżają pielgrzymi z całego świata. Główne uroczystości odbywają się w nocy. Goście modlą się, uczestniczą na miejscu w koszernym poczęstunku, a potem wracają do autokarów i jadą na lotnisko, skąd samolotami wracają do swoich krajów.

Nad ich bezpieczeństwem gości czuwają funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, którzy wspierani są przez policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku oraz Straży Miejskiej w Leżajsku.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj