20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Budki z kwiatami przeniesione, parking zamknięty. Ruszyła budowa centrum komunikacyjnego

REKLAMA

Stacja w Rzeszowie już od pewnego czasu cieszy wygodą i nowoczesnym wyglądem. Czas na otoczenie. Odnowiony zostanie sam gmach dworca PKP, a na placu przed budynkiem powstanie Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Rozpoczęło się już porządkowanie placu budowy. Budki z kwiatami zostały przeniesione kilkanaście metrów dalej. Od 29 kwietnia zamknięto dworcowy parking.

Prace już ruszyły. Dotychczas polegały na porządkowaniu terenu i przygotowaniu placu budowy. Najpierw usunięto budki z kwiatami. Przesunięto je kilkanaście metrów dalej. Teraz stoją przed wejściem do dworca PKS. Na ul. Kasprowicza przeniesiono także pantografy – urządzenia, które ładują elektryczne autobusy. Teren budowy został już ogrodzony. Od 29 kwietnia nie można już parkować aut przed gmachem dworca.

Budki z kwiatami
Budki z kwiatami ustawiono przed dworcem PKS | Fot. Inres24.pl

Plac z podziemnym parkingiem

Przetarg na budowę centrum wygrała firma Budimex, która podjęła się zlecenia w formule „zaprojektuj i wybuduj”. To szybkie i skuteczne rozwiązanie. Wykonawca w oparciu o ogólną koncepcje opracuje wszystkie szczegóły projektu.

Inwestycja podzielona jest na dwa zadania. Pierwsze to budowa Centrum Komunikacyjnego. Na placu przed dworcem powstanie jednopoziomowy, podziemny parking na 110 aut.

Na powierzchni będą przeszklone wiaty i przystanki autobusowe. Także stanowiska do ładowania elektrycznych autobusów. Ustawione zostaną ławki, stojaki dla rowerów. Wszystko ma wyglądać nowocześnie i estetycznie. Nie zabraknie też zieleni.

Zmieni się nico układ komunikacyjny. Na skrzyżowaniu przy skręcie w kierunku dworca PKS powstanie małe rondo.

– Skwer z kapliczką Św. Katarzyny będzie odtworzony i dostosowany do nowopowstałej zabudowy. Na pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego ustawione zostaną nowoczesne pięciomodułowe wiaty – mówi Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.


 

Elegancko i historycznie

Drugie zadanie to remont samego budynku dworca. Tu konserwator zabytków poleca, aby gmach nawiązywał jak najbardziej do oryginalnej budowli z okresu przedwojennego. Dlatego mają być usunięte elementy dodane podczas remontu w 2008 r. Ma być przywrócony, nawiązujący do historycznego, umieszczony narożnie zegar. Napis „Rzeszów Główny” ma pozostać na ścianie szczytowej nad wejściem. Wskazówkami dla projektantów są archiwalne zdjęcia.

Nowej aranżacji zostanie poddane także wnętrze budynku. Nowością będzie bezpośrednie wejście z holu do podziemnego tunelu.

Kiedy finał? Zgodnie z planami Centrum Komunikacyjne zostanie otwarte jesienią 2023 r.

Wartość inwestycji to prawie 74 mln zł. Większość tej kwoty to dofinansowanie, które miastu udało się zdobyć z Unii Europejskiej.

Zobacz też:

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj