28 C
Rzeszów
piątek, 19 lipca, 2024

Relikwie „patrona internetu” na Podkarpaciu!

REKLAMA

Mówią o nim – święty naszych czasów. Rok temu został błogosławiony, a w niedzielę 10 października, w rocznicę tego wydarzenia, jego relikwie zostały wprowadzone do parafii w Stalowej Woli. A chodzi o Włocha z polskimi korzeniami – Carlo Acutisa (†15 l.), nazywanego też „Bożym influencerem”, a także „patronem internetu”. Chłopiec zmarł na białaczkę. W swoim krótkim życiu wyróżniał się wielką pobożnością, będąc przy okazji maniakiem komputerowym.

Uroczyste wprowadzenie relikwii błogosławionego Carlo Acutisa do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli odbyło się w niedzielę, 10 października. W dokładną rocznicę jego beatyfikacji.

Carlo Acutis
Kościół Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli | Fot. Inres24.pl

Carlo w wieku 7 lat, dwa lata wcześniej niż rówieśnicy, przystąpił do pierwszej komunii świętej. To wydarzenie odmieniło jego dzieciństwo. Postanowił codziennie uczestniczyć w eucharystii, którą nazywał „autostradą do nieba”. Ta przyjaźni z Jezusem stała się pokarmem jego życia – mówi Will Conquer, ksiądz, który dobrze znał chłopca i wystąpił w filmowym dokumencoe, przedstawiającym sylwetkę błogosławionego.

Polska niania i babcia

Wiarę pogłębiła w chłopcu polska niania. Jego babcia była Polką. Rodzice bardziej skupiali się na karierze. Ojciec pracował w banku. Mama nie była głęboko religijna, ale syn to zmienił. – Był on dla mnie wybawcą. Dzięki niemu rozpoczęła się moja droga wiary – opowiadała w wywiadzie mama, która została potem katechetką.

Carlo chciał dzielić się swoją przyjaźnią z Jezusem z innymi. Nawrócił na chrześcijaństwo nawet służącego – hindusa.

Rodzina początkowo mieszkała w Londynie, gdzie urodził się Carlo, potem przeprowadziła się do Mediolanu we Włoszech.

Chłopiec prócz swojej religijności, miał mnóstwo zainteresowań. Grał w piłkę, uczył się gry na saksofonie i uwielbiał komputery. Internet wykorzystywał do szerzenia wiary. Założył np. stronę o cudach eucharystycznych, która potem posłużyła do organizacji wystaw. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”.

Choroba

Radosne życie nastolatka zmieniła nagła choroba. Coś co wydawało się początkowo zwykłą grypą, okazało się białaczką, która w piorunującym tempie wyniszczała organizm chłopca. – Mamo, nie wyjdę stąd żywy, ale dam ci wiele znaków – mówił do swojej matki w szpitalu, w którym zmarł po trzech dniach pobytu. Było to 12 października 2006 roku.

Carlo został pochowany w dawnej katedrze w Asyżu, która pamięta czasy świętego Franciszka.

Uzdrowienie dziecka

Zanim papież Franciszek wydał zgodę na beatyfikację nastolatka, zatwierdził cud za jego wstawiennictwem. Było to uzdrowienie 10-latka w Brazylii, który cierpiał na wrodzoną wadę rozwojową trzustki. Dziecko, trzymane na rękach przez dziadka, uczestniczyło w mszy świętej, którą w rocznicę śmierci Carla odprawiał miejscowy proboszcz. Dziadek w modlitwie prosił o zdrowie dla wnuka. Pod koniec nabożeństwa okazało się, że dziecko jest zdrowe! Specjalna komisja lekarska orzekła, że uzdrowienie było niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia. Później kolegium teologów uznało jednomyślnie, że istniał związek między uzdrowieniem a prośbą skierowaną właśnie do Carla. Potem odnotowano także inne uzdrowienia.

Beatyfikacja i tajemnica ciała Carla

Carlo został beatyfikowany 10 października 2020 r. w Asyżu. Wcześniej w sanktuarium wystawiono na widok publiczny jego ciało, które było ubrane w sportową bluzę. Media na całym świecie obiegły zdjęcia. Choć chłopiec zmarł kilkanaście lat wcześniej, jego zwłoki wyglądały na nietknięte, jakby nastolatek przed chwilą zasnął.

W związku ze sprawą Kościół zdementował informację, że zwłoki zachowały się w nienaruszonym stanie. – Zwłoki poddano takiej konserwacji i konsolidacji, jaką zazwyczaj praktykuje się, by godnie wystawić do czci wiernych ciała błogosławionych i świętych. Szczególnie udała się rekonstrukcja twarzy za pomocą silikonowej maski – ujawnił abp Domenico Sorrentino, ordynariusz diecezji Asyż-Nocera Umbra-Gualdo Tadino.

Parafia w Stalowej Woli jest jedną z pierwszych, do której trafiły relikwie błogosławionego Carlo. Tego samego dnia zostały przekazane również na Jasną Górę. Wcześniej przekazano je również kościołowi w Zambrowie na Podlasiu.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 12 października.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj