14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Cała Polska w Czerwonej Strefie. Są też nowe ograniczenia

REKLAMA

Dotychczas w czerwonej strefie było część powiatów na Podkarpaciu, a teraz od soboty, 24 października będą wszystkie. Cała Polska będzie teraz czerwoną strefą. Dodatkowo wprowadzane są nowe ograniczenia. Uczniowie starszych klas podstawowych przechodzą na tryb nauki zdalnej. Na dwa tygodnie będą musiały zamknąć się lokale gastronomiczne.

Nowe zasady ogłosił w piątek premier rządu Mateusz Morawiecki. Co się zmienia?

Szkoły Podstawowe, klasy 4 do 8 – od poniedziałku tryb zdalny nauczania,

Zakaz wychodzenia z domu dla dzieci i młodzieży. Dzieci i młodzież do 16 roku życia w godzinach 8-16 nie mogą spotykać się w grupach. Wychodzić mogą z osobą dorosłą.


Lokale gastronomiczne: Puby, restauracje – zamknięcie lokali na 2 tygodnie. Działalność możliwa tylko na wynos. Rząd przewiduje wsparcie dla branży.

Zakaz aktywności osób powyżej 5 w jednej grupie. Chodzi o spotkania, zgromadzenia, ale także np. o kursy językowe, konferencje. Nie dotyczy pracy.

Rusza program ochrony seniorów. Rząd apeluje do osób powyżej 70 roku życia o nie wychodzenie z domów. Będzie korpus wsparcia seniorów, harcerze, żołnierze WOT będą służyć pomocą, np. dostarczą zakupy. Uruchomiono już INFOLINIĘ DLA SENIORÓW, nr – 22 505 11 11.

– Przed nami krytyczny tydzień. Spełniają się czarne scenariusze. Może dojść do tego, że będziemy mieli 20-25 tysięcy dziennych zakażeń. To będzie scenariusz dużo gorszy niż czarny. Musimy hamować te przyrosty. Zmniejszyć tempo pandemii – przekonuje Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Na koniec października w Polsce ma być 30 tys. łóżek dla chorych na COVID-19. – Ale tego nie da się rozbudowywać bez końca. Chodzi nie tylko o łóżka, ale też o personel – mówi minister zdrowia.

Efekt obostrzeń pojawia się dopiero po 10-14 dniach. – W przyszłym tygodniu dowiemy się, czy wcześniejsze obostrzenia się sprawdzają – dodaje minister.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj