27.1 C
Rzeszów
niedziela, 3 lipca, 2022

Najnowsze

Cała Polska w Czerwonej Strefie. Są też nowe ograniczenia

Dotychczas w czerwonej strefie było część powiatów na Podkarpaciu, a teraz od soboty, 24 października będą wszystkie. Cała Polska będzie teraz czerwoną strefą. Dodatkowo wprowadzane są nowe ograniczenia. Uczniowie starszych klas podstawowych przechodzą na tryb nauki zdalnej. Na dwa tygodnie będą musiały zamknąć się lokale gastronomiczne.

REKLAMA

Nowe zasady ogłosił w piątek premier rządu Mateusz Morawiecki. Co się zmienia?

Szkoły Podstawowe, klasy 4 do 8 – od poniedziałku tryb zdalny nauczania,

Zakaz wychodzenia z domu dla dzieci i młodzieży. Dzieci i młodzież do 16 roku życia w godzinach 8-16 nie mogą spotykać się w grupach. Wychodzić mogą z osobą dorosłą.


Lokale gastronomiczne: Puby, restauracje – zamknięcie lokali na 2 tygodnie. Działalność możliwa tylko na wynos. Rząd przewiduje wsparcie dla branży.

Zakaz aktywności osób powyżej 5 w jednej grupie. Chodzi o spotkania, zgromadzenia, ale także np. o kursy językowe, konferencje. Nie dotyczy pracy.

Rusza program ochrony seniorów. Rząd apeluje do osób powyżej 70 roku życia o nie wychodzenie z domów. Będzie korpus wsparcia seniorów, harcerze, żołnierze WOT będą służyć pomocą, np. dostarczą zakupy. Uruchomiono już INFOLINIĘ DLA SENIORÓW, nr – 22 505 11 11.

– Przed nami krytyczny tydzień. Spełniają się czarne scenariusze. Może dojść do tego, że będziemy mieli 20-25 tysięcy dziennych zakażeń. To będzie scenariusz dużo gorszy niż czarny. Musimy hamować te przyrosty. Zmniejszyć tempo pandemii – przekonuje Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Na koniec października w Polsce ma być 30 tys. łóżek dla chorych na COVID-19. – Ale tego nie da się rozbudowywać bez końca. Chodzi nie tylko o łóżka, ale też o personel – mówi minister zdrowia.

Efekt obostrzeń pojawia się dopiero po 10-14 dniach. – W przyszłym tygodniu dowiemy się, czy wcześniejsze obostrzenia się sprawdzają – dodaje minister.

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
27.1 ° C
27.2 °
27 °
37 %
2.1kmh
0 %
niedz.
26 °
pon.
32 °
wt.
26 °
śr.
24 °
czw.
24 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu