16.2 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Sprytna sztuczka. Nowy most wcisną między zabytek

REKLAMA

Ponoć projektował go Gustaw Eiffel. Tak, ten sam od słynnej wieży w Paryżu, nazwanej jego nazwiskiem. Stary most w Przemyślu nie ma imienia Eiffela, ale na stałe wpisał się w historię miasta. Jego najstarsza część powstała 163 lata temu. Potem konstrukcja była przerabiana, dorabiana i odbudowywana po wysadzeniu w powietrze podczas I wojny światowej. Teraz nadszedł czas na emeryturę.

Zabytkowy most na Sanie w Przemyślu składa się z dwóch przęseł – każde z jednym torem. Cała sztuczka na zachowanie zabytku polega na tym, że oba przęsła są rozsuwane na boki, aby w środku zrobić miejsce na nową, także dwutorową przeprawę.

Prace są mocno zaawansowane. Jedno przęsło już przesunięto. Drugie w maju powędruje kilka metrów w bok na nowe podpory. Pociągi nową przeprawą, po nowych szynach pojadą już w grudniu tego roku. Całość inwestycji zostanie natomiast ukończona w I kwartale 2024 r.

Zabytkowy most będzie wtedy pełnił już nową funkcję. Jedna nitka posłuży jako kładka dla pieszych i rowerzystów. Druga – najstarsza – część zostanie oddana do dyspozycji Muzeum Ziemi Przemyskiej, które np. będzie mogło organizować tu plenerowe wystawy.

Budowa mostu i odnowienie zabytku to teraz jedna z najważniejszych takich inwestycji w Polsce. Prowadzą ją PKP Polskie Linie Kolejowe. Koszt szacuje się na 60 mln zł.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj