12 C
Rzeszów
poniedziałek, 9 września, 2024

Oto brama wolności. Niezwykły pomnik w Wołosatem

REKLAMA

Uskrzydlone wrota, to brama do wolności, przez którą widać Tarnicę. Niezwykły pomnik odsłonięto 25 września w Wołosatem. Poświęcony jest Ludziom Wolności i Solidarności z Bieszczad – Walczącym o Wolność, Godność i Suwerenną Polskę.

Pomnik wykonany jest z naturalnych materiałów – drzewa dębowego – i doskonale wpisuje się w krajobraz. Jest to konstrukcja nawiązująca do sztuki budowlanej Bieszczadów.

Dzieło poświęcone jest ludziom walczącym o wolność w czasach PRL i stanowi symbol Bieszczadów jako krainy wolności. Monument ma 6,5 m wysokości i 4,5 szerokości, to wielkie drzwi, których skrzydła otwierają się na najwyższe szczyty.

Jak tłumaczy twórca, przemyski rzeźbiarz Piotr Zbrożek: – Drzwi wskazują na gościnność, skrzydła na wolność a wiodące doń stopnie to: wiara, nadzieja i miłość – objaśnia.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Anny w Ustrzykach Górnych, w intencji Ludzi Wolności i Solidarności z Bieszczad. Dalsza część odbyła się w Wołosatem, gdzie nastąpiło odsłonięcie pomnika, przejście przez bramę wolności, zapalenie ognia wolności oraz zasadzenie dębów pamięci. 

W uroczystościach udział wzięło kilkaset osób, na czele z działaczami opozycji komunistycznej i uczestnikami strajków okupacyjnych w Ustrzykach i Rzeszowie, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz mieszkańcy Bieszczadów.

Instytut Pamięci Narodowej, który współfinansował upamiętnienie, reprezentował dr Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN. Odczytał zebranym list dr Karola Nawrockiego – prezesa IPN skierowany do uczestników wydarzenia:

„Ludzie muszą podnieść się z kolan (…) wówczas będą wzrastać i wygrają” tak powiedział abp Ignacy Tokarczuk (…). Mieszkańcy Bieszczad reagowali gdy totalitarne państwo i politycy tego państwa siłą wdzierali się w ich życie. Tak było wtedy gdy powstawał ośrodek Urzędu Rady Ministrów w Arłamowie w końcu lat 60-tych,  i tak też było gdy pięć lat później państwo przejmowało całą dolinę górnego Sanu. Tak też było i w 1980 r. kiedy miejscowi działacze 29 grudnia przystąpili do strajku okupacyjnego w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych. Była to nie tylko walka o wolność ale i o zwykłą ludzką godność, którą totalitarne państwo próbowało podeptać. Pomimo tego, że strajk ten został spacyfikowany przez Milicję Obywatelską, dzięki zaangażowaniu walczących o wolność działaczy Solidarności zostało podpisane 20 lutego 1981 r. porozumienie pomiędzy Komitetem Strajkowym  „Solidarności” a Komisją Rządową. Można powiedzieć, że było to uchylenie bramy wolności, które nastąpiło właśnie tutaj w Bieszczadach. Był to istotny krok do rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych  „Solidarność”.

Źródło: Oddział IPN w Rzeszowie

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj