10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Tak Antonow „połyka” Black Hawk`a. Śmigłowce z Mielca lecą w świat

REKLAMA

Antonow – supertransportowiec już regularnie gości na lotnisku Rzeszów-Jasionka. A wszystko za sprawą produkowanych w PZL Mielec śmigłowców Black Hawk, które zabiera na swój pokład i dostarcza na drugi koniec świata. An-124 Rusłan odebrał właśnie kolejną partię towaru. Niewiarygodne, ale za jednym razem „połknął” aż 5 helikopterów!

Z Mielca na Filipiny

Produkcja śmigłowca to nie wypiekanie bułeczek, rocznie może powstawać około 20 maszyn. W przypadku dużego zamówienia jego wykonanie rozłożone jest nawet na lata. Teraz realizowana jest dostawa szesnastu S-70i Black Hawk zamówionych w kwietniu 2019 r. przez Sił Powietrzne Filipin (PAF).

Dotąd dla kontrahenta wyprodukowano w Mielcu 11 sztuk. Pierwszą partię sześciu śmigłowców dostarczono w grudniu 2020 roku. Niedawno hangary fabryki opuściło 5 nowiutkich maszyn. 5 ostatnich egzemplarzy trafi do klienta pod koniec 2021 roku. Wartość zamówienia to 230 mln dolarów.

Авіакомпанія «АНТОНОВ» за один рейс доставила п’ять гелікоптерів S-70i Black Hawk з Польщі до Філіппін. Загальна вага…

Opublikowany przez ANTONOV Airlines Czwartek, 17 czerwca 2021

Dla mieleckiego zakładu, a także dla miasta i regionu realizacja tak dużego kontraktu jest bardzo ważne. Umacnia pozycję fabryki, załodze zapewnia pracę.

– Jesteśmy wdzięczni za zaufanie, jakim Republika Filipin obdarzyła PZL Mielec i  śmigłowce Sikorsky S-70i Black Hawk, wprowadzając je do swojej floty śmigłowców bojowo – wielozadaniowych – mówi Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny PZL Mielec.

Śmigłowce do odbiorcy w Clark Air Base na Filipinach są dostarczone w ten sam sposób. Pakuje się je na lotnisku w Jasionce do gigantycznego Antonowa. To model An-124 Rusłan – jeden z największych transportowców świata. Większy jest tylko Antonov AN225 Mrija – jedyny egzemplarz na świecie, zbudowany na bazie Rusłana. Wcześniej Mrija także przylatywała do Jasionki po śmigłowce.

Przylot Antonowa za każdym razem wzbudza wielkie zainteresowanie. To ogromna gratka zwłaszcza dla miłośników lotnictwa. Imponujące są możliwości tej maszyny. Teraz w czerwcu jednym lotem zabrał na Filipiny 5 śmigłowców. Ładunek ważył 35 ton, ale dla tego olbrzyma to pestka.

An-124 Rusłan to czterosilnikowy, odrzutowy, strategiczny samolot transportowy produkcji radzieckiej, zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Antonowa. Jego produkcja rozpoczęła się w 1982 r. w Kijowie. Powstało 56 maszyn. 4 uległo katastrofie. Wykorzystywanych jest około 50 samolotów. Skrzydła mają rozpiętość 73,3 m, długość samej maszyny wynosi 69,1 m, a kubatura to 1160 m³. Samolot potrafi transportować nawet 120 ton ładunku.

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu: historia

To największy zakład lotniczy w Polsce. Powstał w 1938 r. Śpieszono się przed wybuchem wojny i hangary postawiono w kilka miesięcy. Z taśmy zdążyły jednak tylko zjechać cztery bombowce „Łoś”. Potem pieczę nad fabryką przejęli Niemcy, którzy wykorzystywali ją głównie do remontów własnych samolotów.

W PRL zakład był oczkiem w głowie komunistycznej władzy. To tu produkowano radzieckie myśliwce MIG-15 i MIG 17.

W III RP kondycja fabryki podupadła. Ogłoszono postępowanie upadłościowe, a w końcu doszło do prywatyzacji. Niewiele brakowało, by zakład skończył jak wiele innych dawnych państwowych fabryk – przejmowanych za bezcen i likwidowanych. Na szczęście w 2007 r. znalazł się potężny inwestor z USA – firma Sikorsky Aircraft. Odnowiono hale, unowocześniono sprzęt, przeszkolono załogę, która rozpoczęła produkcję najbardziej znanego śmigłowca wojskowego świata – black hawk. W Mielcu wytwarzane są kadłuby, belki ogonowe śmigłowca. Prowadzony jest też końcowy montaż maszyn, przeznaczonych na rynek międzynarodowy.

Od 2009 roku w zakładach wyprodukowano 75 śmigłowców S-70i Black Hawk dla 10 krajów. 4 maszyny kupiło polskie wojsko.

20 lipca 2015 roku Sikorsky Aircraft został przejęty przez firmę Lockheed Martin. PZL Mielec stał się największym zakładem produkcyjnym należącym do amerykańskiego koncernu zlokalizowanym poza Stanami Zjednoczonymi.

S-70i Black Hawk

Black Hawk jest sprawdzonym, najlepszym w swojej klasie śmigłowcem wielozadaniowym. Jest produkowany w wersji lądowej i morskiej, wykorzystywany do transportu oddziałów, zaopatrzenia oraz transportu rannych, a także do celów bojowych. Konstrukcja maszyny pochodzi z 1974 r., ale ciągle jest unowocześniana.

  • Awionika
    • Śmigłowiec to latający komputer. Jest wyposażony we wszystkie elektroniczne systemy, które pozwalają mu latać w dzień i w nocy, a także podczas złej pogody, jak np. noktowizor, czy urządzenia umożliwiające lot na bardzo małej wysokości. Śmigłowiec może być przystosowany do tankowania w powietrzu, podejmowania rozbitków.
  • Uzbrojenie
    • Ta maszyna może być latającą fortecą. W wersji bojowej jest wyposażana w karabiny maszynowe, sterowane laserowo pociski rakietowe, a także torpedy do zwalczania okrętów podwodnych.
  • Silnik
    • Sercem śmigłowca są dwa potężne siniki General Electric, każdy o mocy 1560 KM. Pozwalają one osiągnąć prędkość maksymalną – 295 km/h. Praktyczny pułap maszyny wynosi 5790 metrów, a zasięg to 2130 km.

Zobacz też:

Przeworska wąskotorówka Pogórzanin wróciła na trasę. Sezon 2021 otwarty

Covid Detector na rzeszowskim lotnisku. W mig wykryje koronawirusa

da Vinci robi operację. Superrobot w klinice przy Szopena

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj