14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Biskup senior Kazimierz Górny doktorem honoris causa

REKLAMA

Szukając pokrzepienia wiary, szukając drogowskazów i życiowych mądrości warto wsłuchać się w jego słowa. Ks. biskup senior Kazimierz Górny (83 l.) skomplikowane sprawy wyjaśnia prostym językiem – popartym argumentami, zrozumiałym dla każdego. A jego postawa jest zawsze jednoznaczna, co czyni go autorytetem. Dziś ten wielki duchowny, prawdziwy dobry kapłan został szczególnie uhonorowany. Otrzymał tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Szczególna uroczystość odbyła się 13 października w kościele akademickim św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Rozpoczęła się mszą świętą. Po niej wspólnota akademicka Uniwersytetu Rzeszowskiego na czele z rektorem oraz zaproszeni goście ponownie zebrali się w kościele akademickim, gdzie odbyła się druga część uroczystości – promocja doktora honoris causa.

Prof. Paweł Grata przybliżył postać i dokonania biskupa:

– Dbał nie tylko o sprawy diecezji, ale także o środowisko akademickie. W dużej mierze przyczynił się do powstania Uniwersytetu Rzeszowskiego, który po długich staraniach rozpoczął działalność w 2001 r. – mówił prof. Paweł Grata.

Podczas swojego wystąpienia, ksiądz biskup wspomniał, że obecny rok jest dla niego ważny i ważny dla każdego Polaka. Przypomniał, że obchodziliśmy stulecie Cudu nad Wisłą. – Matka Najświętsza przybyła z pomocą naszemu narodowi – podkreślił i zauważył smutno: – W dzisiejszym świecie dominuje postawa braku wdzięczności, postawa roszczeniowa. Człowiek stawia siebie na pierwszym miejscu. Nie umie, albo nie chce dostrzec dobrodziejstw otrzymanych od Boga – mówił. Dodał, że należy być wdzięcznym: – Wdzięczności uczy Ewangelia.

Biskup senior odniósł się także do kwestii nauki i misji uniwersytetu.

– Uniwersytet krzepi wiedzę, służy nauce, budzi nadzieje. To uniwersytet pełni posłannictwo przekazywania kultury i prawdy o Polsce. Kształtuje elity. Nie ma narodu bez elit. Wiedzieli o tym ci, którzy w 1939 r. podpisali pakt przeciwko Polsce – mówił.

Laudację na cześć biskupa wygłosił profesor Kazimierz Ożóg. List z gratulacjami dla ks. biskupa Górnego od marszałka Władysława Ortyla przekazał podczas uroczystości Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

W uroczystości wzięli udział m. in.: ordynariusz rzeszowski biskup Jan Wątroba oraz biskup pomocniczy Edward Białogłowski, posłanki Maria Kurowska i Teresa Pamuła, a także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz podkarpackich uczelni.


Ksiądz Biskup Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu. Po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w roku 1955 wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1960 r. 25 marca 1992 r. został biskupem ordynariuszem nowo utworzonej diecezji rzeszowskiej. 11 kwietnia 1992 r. odbył uroczysty ingres do katedry rzeszowskiej. W 2020 roku ksiądz biskup obchodzi jubileusz 60-lecia ślubów kapłańskich.

Zobacz też:

Doktorat honoris causa UR dla biskupa Kazimierza Górnego

Św. Jan Paweł II zasiadł w parku papieskim

Komunia święta także na rękę. Nowe zasady w diecezji rzeszowskiej

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj