20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Był ubrany na ciemno, nie miał odblasków. Kierowca go nie widział…

REKLAMA

Może udałoby się uniknąć tego drogowego dramatu, gdyby pieszy miał jakiś element odblaskowy. Poruszał się w nocy poboczem w miejscu zupełnie nieoświetlonym. Kierowca dostrzegł sylwetkę człowieka wyłaniającą się z mroku w ostatniej chwili. Na skuteczne hamowanie było już za późno. Potrącony 66-latek zaginął na miejscu.

Do zdarzenia doszło we wtorek (11/05) około godz. 21 w miejscowości Hoczew w Bieszczadach. Volkswagen passat, którym kierował 63-latek, potrącił 66-letniego mężczyznę.

Wypadek wydarzył się na nieoświetlonym odcinku drogi, poza terenem zabudowanym. Mężczyzna szedł poboczem, ale – jak zaznacza policja – był ubrany na czarno i nie miał elementów odblaskowych.

Tuż po wypadku kierowca passata próbował reanimować ofiarę, później udzieleniem pierwszej pomocy zajęła się załoga pogotowia ratunkowego. Niestety, mimo wysiłków ratowników, 66-letni mieszkaniec Średniej Wsi w wyniku doznanych obrażeń zmarł. 63-letni kierowca vw był trzeźwy.

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, ale też apelują do pieszych o rozsądek i rozwagę. Warto zadbać o elementy odblaskowe. Dzięki nim kierowca po zmroku jest w stanie dostrzec pieszego z odległości 150 metrów. Ma czas na reakcję. Bez odblasków ten dystans skraca się do 40 metrów, to mniej niż na suchej nawierzchni wynosi droga hamowania z prędkości 90/h.

Noszenie odblaskowych elementów to także w pewnych sytuacjach także obowiązek, o którym mówi art. 11 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. – Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu – mówi przepis.

Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.

UWAGA KIEROWCY I PIESI❗❗❗ Dużymi krokami zbliża się sezon letni ⛱ co może powodować zwiekszona ilość pieszych na…

Opublikowany przez Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Sanoku Środa, 12 maja 2021

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj