23.4 C
Rzeszów
wtorek, 18 czerwca, 2024

Taksówkarz wezwał ratunek do turysty, który zabłądził w górach

REKLAMA

Turysta wyszedł w Bieszczady i zabłądził schodząc z Tarnicy. Wcześniej zamówił taksówkę. Kierowca nie mogąc doczekać się na swojego klienta, zaczął się niepokoić. W końcu wezwał ratowników GOPR. Pomoc dotarła w ostatniej chwili. Poszkodowany 35-latek, z objawami hipotermii, śmigłowcem został zabrany do szpitala.

Wszystko działo się w sobotę 4 grudnia. Służby ratunkowe zostały powiadomione około godz. 18. Alarm podniósł taksówkarza, który przyjechał do Wołosatego po turystę. Umówił się z nim, ale ten nie pojawił się na parkingu. Zaniepokojony szofer skontaktował się z klientem. Wtedy zorientował się, że mężczyzna potrzebuje pomocy.

Turysta wybrał się na spacer w góry dość późno, około godz. 15. Przeliczył się ze swoimi możliwościami i pogodą. Wiał silny wiatr, który zatarł ślady. Mężczyzna zgubił szlak i nie wiedział gdzie się znajduje. Szybko tracił siły. Czuł, że zamarzają mu ręce i stopy. Nie potrafił zainstalować w komórce aplikacji RATUNEK.

Do akcji ruszyli ratownicy z Ustrzyk Górnych oraz ratownicy, przebywających w tym czasie na szkoleniu w okolicach Kopy Bukowskiej. Ściągnięto również załogę śmigłowca ratowniczego, który z góry zlokalizował turystę, dającego znaki latarką.

Wkrótce poszkodowany, z objawami hipotermii, został ewakuowany śmigłowcem i trafił do szpitala w Sanoku.

W działaniach ratunkowych wzięło udział 9 ratowników, którzy zakończyli misję po godz. 22.00.

Jak zaznaczają ratownicy, 35-letni turysta nie był przygotowany na zimowe wyjście w góry, tylko dzięki doskonałej współpracy z zespołem śmigłowca ratowniczego nie doszło do tragedii.

– Przypominamy, że z powodu intensywnych opadów śniegu w górach nastąpiło gwałtowne pogorszenie warunków do uprawiania turystyki. Na szlakach, mogą znajdować się powalone drzewa i zwisające gałęzie. Szlaki są nieprzetarte, a na drzewach występuje okiść grożąca dalszymi powałami drzew. W grzbietowych partiach Bieszczadów znajduje się około 50 cm śniegu, miejscami sięgającymi do 100 cm. Ogłoszono pierwszy w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego – ostrzegają ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj