23.9 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Ludzie odbudowali orłom gniazdo

REKLAMA

Rodzina orłów przednich przez wichurę straciła swoje gniazdo. Na pomoc ruszyli leśnicy.

Para orłów swój dom zbudowała na wysokiej jodle w masywie Jawornika na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Zajmowała go od 10 lat. Niestety ostatnie nawałnice poważnie go uszkodziły, tak, że zostały tylko pojedyncze patyki. A to czas lęgowy. Rozpaczliwe nawoływania samicy niosły się na cały las.

Leśnicy przeprowadzili niezwykłą operację. Postanowili odbudować królewskim ptakom ich dom. Zatrudnili do tego znanego ornitologa i wybitnego znawcę orlich zwyczajów – dr Mariana Stója

Naukowiec szybko i sprawnie przeprowadził remont.

– Obserwowane w ostatnich dniach loty orłów w swoim rejonie dają nadzieję ich powrotu do gniazda w swoim starym miejscu i wyprowadzenia kolejnych lęgów – mówi Maciej Szpiech, nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Miejsce gniazdowania orłów na stokach Jawornika objęte jest ochroną. W promieniu 200 metrów od jodły z gniazdem obowiązuje całoroczny zakaz wstępu, zaś na okres lęgowy jest ona poszerzana do promienia 500 metrów.

Na ternie Podkarpacia jest około 20 gniazd orła przedniego.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj