6.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 marca, 2023

Ludzie odbudowali orłom gniazdo

Rodzina orłów przednich przez wichurę straciła swoje gniazdo. Na pomoc ruszyli leśnicy.

REKLAMA

Para orłów swój dom zbudowała na wysokiej jodle w masywie Jawornika na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Zajmowała go od 10 lat. Niestety ostatnie nawałnice poważnie go uszkodziły, tak, że zostały tylko pojedyncze patyki. A to czas lęgowy. Rozpaczliwe nawoływania samicy niosły się na cały las.

Leśnicy przeprowadzili niezwykłą operację. Postanowili odbudować królewskim ptakom ich dom. Zatrudnili do tego znanego ornitologa i wybitnego znawcę orlich zwyczajów – dr Mariana Stója

Naukowiec szybko i sprawnie przeprowadził remont.

– Obserwowane w ostatnich dniach loty orłów w swoim rejonie dają nadzieję ich powrotu do gniazda w swoim starym miejscu i wyprowadzenia kolejnych lęgów – mówi Maciej Szpiech, nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

CZYTAJ TEŻ:  Tragedia w domu jednorodzinnym. Zginęła 35-latka

Miejsce gniazdowania orłów na stokach Jawornika objęte jest ochroną. W promieniu 200 metrów od jodły z gniazdem obowiązuje całoroczny zakaz wstępu, zaś na okres lęgowy jest ona poszerzana do promienia 500 metrów.

Na ternie Podkarpacia jest około 20 gniazd orła przedniego.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
6.5 ° C
7.7 °
5.2 °
92 %
3.1kmh
100 %
pon.
6 °
wt.
4 °
śr.
6 °
czw.
9 °
pt.
10 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu