25 C
Rzeszów
środa, 17 lipca, 2024

Będziemy mieli sąd. Ale jeszcze nie prędko

REKLAMA

Wielkie wydarzenie w Rzeszowie. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro dokonał wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Szczelna metalowa tuba z historycznym dokumentem powędrowała do kamiennej skrzyneczki. Skrzyneczka zostanie wmurowana w fundamenty budynku, ale jeszcze upłynie wiele miesięcy, kiedy zobaczymy je na Dołowej.

Kampania wyborcza niewątpliwie przyspieszyła wydarzenie, choć nie ulega wątpliwości, że deklaracje zostały złożone i formalności są na dobrej drodze, aby nowy sąd powstał przy ul. Dołowej. To dobre miejsce, po sąsiedzku stoi nowoczesny budynek, w którym od kilku lat działa Sąd Rejonowy.

W uroczystości 3 października udział wzięli również wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, prezesi i dyrektorzy sądów, przedstawiciele służb mundurowych, a także biskup senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny.

Obecna siedziba Sądu Okręgowego mieści się w rzeszowskim Zamku Lubomirskich. Zabytkowy budynek ma być przekazany miastu i ma być przemianowany na placówkę kulturalną. Ale zanim to nastąpi na Dołowej musi powstać nowy gmach.

Budujemy nowoczesny wymiar sprawiedliwości, który podnosi jakość świadczonych usług oraz poprawia komfort pracy sędziów i urzędników. Taka idea stoi za powstaniem Sądu Okręgowego w Rzeszowie zaznaczył Marcin Warchoł.

Powierzchnia nowego gmachu wyniesie ponad 13,5 tysięcy metrów kwadratowych. W kompleksie będzie znajdować się m.in. 27 sal rozpraw, 193 pokoi dla pracowników sądu, 11 pomieszczeń do przechowywania akt spraw bieżących, a także archiwa Sądu Okręgowego i Rejonowego. Na zrealizowanie inwestycji zostanie przeznaczone ponad 250 milionów złotych.

Resort sprawiedliwości niebawem rusza z przetargiem na projekt. Plan jest taki, by budowa zaczęła się w przyszłym roku i została zrealizowana w ciągi 48 miesięcy.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj