-6 C
Rzeszów
czwartek, 30 listopada, 2023

Będziemy mieli sąd. Ale jeszcze nie prędko

REKLAMA

Wielkie wydarzenie w Rzeszowie. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro dokonał wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Szczelna metalowa tuba z historycznym dokumentem powędrowała do kamiennej skrzyneczki. Skrzyneczka zostanie wmurowana w fundamenty budynku, ale jeszcze upłynie wiele miesięcy, kiedy zobaczymy je na Dołowej.

Kampania wyborcza niewątpliwie przyspieszyła wydarzenie, choć nie ulega wątpliwości, że deklaracje zostały złożone i formalności są na dobrej drodze, aby nowy sąd powstał przy ul. Dołowej. To dobre miejsce, po sąsiedzku stoi nowoczesny budynek, w którym od kilku lat działa Sąd Rejonowy.

W uroczystości 3 października udział wzięli również wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, prezesi i dyrektorzy sądów, przedstawiciele służb mundurowych, a także biskup senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny.

Obecna siedziba Sądu Okręgowego mieści się w rzeszowskim Zamku Lubomirskich. Zabytkowy budynek ma być przekazany miastu i ma być przemianowany na placówkę kulturalną. Ale zanim to nastąpi na Dołowej musi powstać nowy gmach.

Budujemy nowoczesny wymiar sprawiedliwości, który podnosi jakość świadczonych usług oraz poprawia komfort pracy sędziów i urzędników. Taka idea stoi za powstaniem Sądu Okręgowego w Rzeszowie zaznaczył Marcin Warchoł.

Powierzchnia nowego gmachu wyniesie ponad 13,5 tysięcy metrów kwadratowych. W kompleksie będzie znajdować się m.in. 27 sal rozpraw, 193 pokoi dla pracowników sądu, 11 pomieszczeń do przechowywania akt spraw bieżących, a także archiwa Sądu Okręgowego i Rejonowego. Na zrealizowanie inwestycji zostanie przeznaczone ponad 250 milionów złotych.

Resort sprawiedliwości niebawem rusza z przetargiem na projekt. Plan jest taki, by budowa zaczęła się w przyszłym roku i została zrealizowana w ciągi 48 miesięcy.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj