30.6 C
Rzeszów
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Szczepienia w hali Podpromie. Otwarcie punktu opóźnia się

REKLAMA

Miasto wspólnie z Centrum Medycznym Medyk uruchomi powszechny punkt szczepień. Będzie działał w hali Podpromie w Rzeszowie. Na razie ma obsługiwać 2 tysiące pacjentów dziennie. Jak tylko pozwoli pogoda, otwarte zostaną także stanowiska na parkingu. Zastrzyk otrzymamy wtedy praktycznie nie wysiadając z auta. Według planów punkt miał być uruchomiony 19 kwietnia. Ale ten termin został przesunięty. Na jak długo? Tego nie wiadomo.

Wszystko jest już przygotowane. Szczepienia będą prowadzone nie w głównej hali, gdzie rozgrywane są mecze, ale w bocznej sali treningowej. Na początek planowane jest 8 stanowisk.

– Chcemy szczepić ok. 2 tys. osób dziennie. Gdy zostaną uwolnione szczepienia, czyli wszyscy, bez względu na wiek będą mogli się rejestrować, planujemy zwiększyć liczbę boksów do 16. Wtedy przyjmiemy jeszcze więcej osób – mówi Tomasz Brud – dyrektor ds. rozwoju z Centrum medycznego „Medyk”.

Dodatkowo planowane jest uruchomienie na parkingu, pod Mostem Zamkowym, szczepień w systemie drive thru. To, kiedy ruszą, jest zależne od warunków pogodowych, ale trwają już przygotowania, w które zaangażowane jest wojsko.

W tym systemie Centrum Medyczne „Medyk” chce uruchomić cztery punkty szczepień.

W ramach wspólnie tworzonego punktu miasto udostępni pomieszczenia w hali oraz miejsce na parkingu, a także potrzebne do obsługi sprzęty, jak: krzesła, stoły oraz media. Z kolei „Medyk” zapewni sprzęt medyczny, boksy i kadrę.

Punkt szczepień będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Przygotowujemy dalsze inicjatywy, które będą przyspieszały tempo szczepień. W przyszłych tygodniach będziemy szczepić w 33 dużych zakładach pracy, którymi opiekujemy się w zakresie medycyny pracy. Uruchomiliśmy też kilkanaście populacyjnych punktów szczepień: w Łańcucie, Leżajsku, Przeworsku, Jarosławiu, Przemyślu, Ustrzykach, Krośnie, Sanoku, Dębicy, Kolbuszowej, Mielcu, Tarnobrzegu. Szczepimy tak, aby uodpornić jak najszybciej naszych pacjentów – mówi lekarz Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego Medyk.

Medyk jest wiodącą placówką, która prowadzi szczepienia na Podkarpaciu. Ma własne zamrażarki pozwalające na magazynowanie 1 miliona dawek.

– Dzięki temu cały proces przebiega w naszych punktach bardzo sprawnie. Sami obsługujemy 105 naszych Punktów Szczepień. Naszym celem jest wykorzystanie każdej fiolki, co do kropli. Dzięki wypracowanym zasadom nie zmarnowaliśmy żadnej dawki – podkreśla Stanisław Mazur. Jako szef stale jest obecny na stanowiskach, gdzie prowadzone są szczepienia. Dogląda, podopowiada i sam słucha, co można jeszcze poprawić, ulepszyć.

Kilka tygodni temu Podkarpacie było na przedostatnim miejscu w Polsce pod względem liczby szczepień wykonanych na województwo.

– Obecnie mamy 17% wyszczepialności i tylko 5 województw ma gorszą pozycję, a chcemy mieć odporność populacyjną chociaż przeciętną – mówi doktor Mazur.

Z obliczeń Medyka wynika, że w samym Rzeszowie zaszczepiono pierwszą dawką około 30-40 proc. mieszkańców miasta, co jest dobrym wynikiem. Ale lekarze zauważają, że na Podkarpaciu funkcjonuje kilkadziesiąt gmin, w których nikt nie chciał szczepić.

– Dlatego powołaliśmy nasze dodatkowe zespoły wyjazdowe do każdej gminy oraz szczepimy tam w domach. Staramy się nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna – zaznacza Stanisław Mazur.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj