10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Wodorowiec z Autosanu. Nie uwierzysz, ile kosztuje przejechanie 100 km

REKLAMA

Jeszcze nie tak dawno legendarnej fabryce Autosan z Sanoka groziło zamknięcie, a teraz stara się przodować w najnowszych technologiach. Z jej taśmy produkcyjnej zszedł pierwszy autobus z napędem wodorowym. Pojazd na razie jest testowany i niebawem powinniśmy go zobaczyć na ulicach Rzeszowa.

Nowy autobus wodorowy powinien być tak samo niezawodny jak ten z silnikiem Diesla. Na razie jedyna przewaga wynalazku to ekologa. To co wydobywa się z rury wydechowej to czysta woda!

Ogniwo wodorowe przetwarza gaz na energię elektryczną. Akumulatory napędzają silnik o mocy 255 KW.

322 na 100

Wodór gromadzony jest w butlach na dachu. Pełny bak – w trybie hybrydowym (zasilanie baterią i ogniwem wodorowym) pozwala przejechać 400 km. Ale jest mały problem. Najbliższa stacja tankowania wodoru jest w…Berlinie. Do tego dochodzi koszty paliwa. Na razie to nowa technologia i 1 kg wodoru kosztuje aż 10 euro (46 zł). Jeżeli autobus zużyje na 100 km 7 kg wodoru rachunek za paliwo wyniesie 322 zł.

Koszt nowego autobusu szacowany jest na 3-4 mln zł. Zwykła spalinowa maszyna jest trzy razy tańsza. Wypada mieć tylko nadzieję, że masowa produkcja w przyszłości obniży cenę zarówno samego pojazdu jak i paliwa.

Nowy wodorowiec made in Autosan przeszedł już testy w Sanoku. Można było spotkać go nawet na Rynku, gdzie pozował do zdjęć.

Oficjalna premiera

27 października oficjalna premiera odbyła się podczas targów TRANSEXPO w Kielcach. Jak zapowiada fabryka – model będzie prezentowany i testowany w miastach, które mogą być zainteresowane kupnem innowacyjnego autobusu. Jednym z pierwszych ma być Rzeszów.

21 października autobus przetestowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Usiadła za kierownicą, ruszyła na wstecznym i…pojechała. Poszło jej całkiem sprawnie. – Posiadam prawo jazdy kategorii D. – powiedziała z uśmiechem wiceminister.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj