Auto zamieniło się w kulę ognia. Dym i żółte języki ognia wzbijały się na wiele metrów w górę. W centrum Rzeszowa – przed Mostem Zamkowym płonął samochód. Na szczęście nie było ofiar. Zawsze jednak takie zdarzenie jest przerażającym doświadczeniem. Dlaczego dochodzi do pożarów w samochodach?
Do pożaru na skrzyżowaniu ul. Podwisłocze i Kopisto przed wjazdem na Most Zamkowy doszło w środę 5 maja około godz. 18. Najpierw pojawiły się dym, a potem buchnęły płomienie. Samochód zapalił się w czasie jazdy. Na szczęście pasażer i kierowca w porę opuścili peugeota i nikomu nic się nie stało. Pożar ugasili strażacy. Podali potężny strumień piany gaśniczej i było po sprawie. Ale z auta został spalony wrak. Mogło odjechać już tylko na lawecie…
Tuż przed 18.00 w centrum Rzeszowa na moście Zamkowym zapalił się samochód osobowy. #Pożar gasili strażacy Państwowej…
Opublikowany przez TVP3 Rzeszów Środa, 4 maja 2022Zobacz też:
Pożar samochodu może być przerażającym doświadczeniem. W większości przypadków jest on spowodowany usterką mechaniczną lub elektryczną, ale istnieją też inne przyczyny. Co można zrobić, aby tego uniknąć?
Pożary samochodów mogą być spowodowane przez wiele czynników, a są to:
– Awaria mechaniczna – jest to najczęstsza przyczyna pożarów samochodów. Uszkodzony lub wadliwy element może spowodować iskrzenie, które może doprowadzić do zapalenia się samochodu.
– Usterki elektryczne – wadliwe okablowanie lub zwarcie również mogą spowodować zapalenie się samochodu.
– Uszkodzenia powypadkowe – jeśli samochód uczestniczył w kolizji, może się zapalić w wyniku uderzenia.
– Usterki układu wydechowego – układ wydechowy może się przegrzać i wywołać pożar.
Pożar samochodu jest wydarzeniem niszczącym. Zniszczeniu ulega nie tylko samochód, ale często także rzeczy kierowcy i pasażerów.
Jeśli prowadzisz samochód i zapali się pojazd, oto sześć zasad, o których powinieneś pamiętać:
1. Zjedź na pobocze i włącz światła awaryjne i wyłącz silnik.
2. Wysiądź z samochodu i odsuń się od niego. Nie tylko płomienie są groźne, ale także toksyczny dym.
3. Zadzwoń pod numer 112 i powiedz, co się dzieje.
4. Jeśli masz gaśnicę, spróbuj jej użyć, ale zachowaj bezpieczną odległość. Pamiętaj, że standardowa 1-kg gaśnica w osobowych autach pozwoli tylko na kilka sekund gaszenia. Pozwala stłumić malutki pożar, który dopiero jest w zarodku.
5. W przypadku pożaru w komorze silnika, nie otwieraj od raz maski, bo dostarczysz więcej powietrza, co może jeszcze bardziej podsycić płomienie. Delikatnie ją tylko uchyl i przez szparę próbuj wpuścić zawartość gaśnicy.
6. Nawet jeśli coś tylko delikatnie się tliło, udało się to od razu ugasić i auto pozornie wygląda na sprawne, absolutnie już dalej nim nie jedź. Zamów lawetę i odstaw do serwisu, aby mechanik dokładnie sprawdził przyczyny usterki i sprawność wszystkich podzespołów.
Zobacz też:
Zabił Natalię (†18 l.) i mieszkał z jej ciałem. Akt oskarżenia dla 21-latka
Pożar samochodu przed przemyskim sądem. W środku zwłoki kierowcy
Noktowizor wypatrzył kablowego rabusia