10.6 C
Rzeszów
niedziela, 6 października, 2024

Niedźwiedź zaatakował 46-latkę. Uratował ją plecak

REKLAMA

W okolicach miejscowości Krywe koło Cisnej w Bieszczadach niedźwiedź zaatakował kobietę. Poszkodowana trafiła do szpitala. Doznała ran szarpanych dłoni i łydki. Konieczne było założenie wielu szwów.

Do zdarzenia doszło 1 marca, w południe. 46-letnia mieszkanka Wetliny wyszła na spacer do lasu, aby poszukać zrzutów poroży jeleni. Kobieta przypadkowo natknęła się na gawrę.

Okazało się, że mimo zimowej pory, niedźwiedź wcale nie śpi. Rozjuszone zwierzę ruszyło do ataku i mocno poturbowało swoją ofiarę.

Mimo dramatycznych okoliczności, kobieta starała się zachować spokój i bardzo rozsądnie zareagowała. Błyskawicznie zdjęła plecak i odrzuciła go. Tym sposobem odwróciła uwagę drapieżnika, który na chwilę zainteresował się bagażem. Kiedy go obwąchiwał, poszkodowana powoli się wycofała i uciekła.

Mimo obrażeń kończyn kobieta przeszła długi odcinek drogi, zanim napotkała ludzi, którzy pospieszyli jej na pomoc. Dotarła do leśniczówki w Kalnicy. Leśniczy, aby nie tracić czasu, zabrał poszkodowaną do szpitala w Lesku własnym samochodem. Lekarze opatrzyli i zszyli rany.

O sprawie została powiadomiona policja.

– Spotkania z dzikimi zwierzętami w Bieszczadach nie należą do rzadkości, turyści często chwalą się w internecie wykonanymi przez siebie zdjęciami czy filmikami. Należy jednak pamiętać, że dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne i najlepiej unikać spotkań z nimi. Zaskoczone w swoim naturalnym środowisku, mogą się zrobić agresywne – ostrzega aspirant sztabowy Katarzyna Fechner z Komendy Powiatowej Policji w Lesku. Policjantka zaznacza, że podczas bezpośredniego spotkania z dzikim zwierzęciem, najważniejsze jest zachowanie spokoju.

– Nie wolno ulegać panice i w żadnym wypadku nie zbliżać się do zwierzęcia. Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy naszej obecności, należy się cicho i powoli wycofać – radzi oficer prasowa leskiej policji.

Leśnicy ostrzegają dodatkowo:

– Wczesna wiosna to czas gdy spotkanie z niedźwiedziem może zakończyć się nieszczęśliwie. To właśnie teraz na świat przychodzą (lub przyszły kilka tygodni temu) młode niedźwiadki, a jak wiadomo strach o potomstwo może sprowokować mamę do ataku – zaznaczają i radzą, co robić podczas pobytu w lesie:

– Unikaj gęstych fragmentów lasu, szczególnie młodników gdzie zasięg wzroku jest bardzo ograniczony.

– Nie chodź po lesie w słuchawkach na uszach, staraj się być wyczulony na ruch i odgłosy zwierząt.

– Jeśli to możliwe, wybieraj się na wycieczkę do lasu w towarzystwie. Rozmawiajcie, zachowajcie kontakt głosowy i wzrokowy.

– Nie wyrzucaj żadnych odpadków jedzenia.

– Wycieczkę planuj tak, aby zejść z lasu przed zmrokiem.

– Jeśli jesteś sam nuć piosenkę, pogwizduj, stuknij od czasu do czasu kijem o drzewo. Daj niedźwiedziowi szansę, aby Cię zauważył.

– Szczególną ostrożność zachowaj w pobliżu głośno szumiących potoków – tu też możesz zaskoczyć zwierzę.

– Wybierając się do lasu zainstaluj sobie w telefonie aplikację RATUNEK. Pozwoli Ci wezwać pomoc, nawet tam gdzie nie ma zasięgu sieci.

– Staraj się zawsze wiedzieć gdzie jesteś, aby w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia móc poinformować o swojej pozycji.

Jeśli już jednak spotkasz tego największego drapieżnika na swej drodze PAMIĘTAJ:

– Nigdy, ale to naprawę NIGDY nie podchodź do niedźwiedzia, nawet jeżeli jest to młody osobnik. Pamiętaj, że jego mama może być w pobliżu.

– Zachowaj spokój i powoli spróbuj oddalić się z tego miejsca. Paniczna ucieczka może spowodować odruch ataku.

– Jeśli zwierzę nie ucieka i wykazuje Tobą zainteresowanie postaraj się opanować, mów do niedźwiedzia spokojnie i w niskich tonach. Nigdy nie naśladuj dźwięków niedźwiedzia ani nie piszcz głośno.

– Jeżeli to możliwe spraw, abyś wyglądał jak najbardziej okazale (na przykład stań na kamieniu, kłodzie lub innym podwyższeniu).

– Jeżeli jesteś z innymi osobami, zbierzcie się razem.

– Nie próbuj wyciągać jedzenia i rzucać w kierunku zwierzęcia.

– Nie upuszczaj plecaka, ponieważ w razie ataku może on zapewnić ochronę pleców.

– Nigdy nie zajmuj pozycji między matką a jej młodymi i nigdy nie próbuj się do nich zbliżać.

– Jeśli już dojdzie do ataku rzuć się na ziemię, twarzą do dołu, trzymając ręce na szyi. Rozłóż nogi, aby utrudnić niedźwiedziowi przewrócenie. Nie podnoś się, dopóki napastnik nie ucieknie na bezpieczna odległość.

– O ile możesz, jak najszybciej wezwij pomoc, jeśli nie ma zasięgu – skorzystaj z aplikacji RATUNEK.

– Spokojnie czekaj na ratowników, jeśli ich usłyszysz daj znać krzykiem o swoim położeniu.

– Jeśli rany nie są poważne, wiesz gdzie jesteś i możesz o własnych siłach się poruszać idź no najbliższego miejsca, gdzie możesz spotkać innego człowieka i poprosić o pomoc.

Pamiętajcie – niedźwiedź to duży i szybki drapieżnik, a nie pluszowy miś. Nawet największe pragnienie zrobienia zdjęcia czy poczynienia bliskiej obserwacji nie jest warte Waszego zdrowia a może i życia.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj