30 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Zbudują stukilometrowy płot na granicy województw

REKLAMA

Będą grodzić województwa! Na granicy świętokrzyskiego i podkarpackiego powstanie ponad stukilometrowy płot z siatki. Ma zatrzymać zarazę, a chodzi o Afrykański Pomór Świń – ASF.

Budowa ogrodzenia ma ruszyć 15 września. Ustawienie płotu zaplanowano w pobliżu drogi krajowej nr 79 – Kraków–Sandomierz, a także wzdłuż tasy wojewódzkiej nr 777 z Sandomierza do Zawichostu.

Specjaliści liczą, że w ten sposób uda się powstrzymać migrację dzików, które są najbardziej odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Dotąd na Podkarpaciu potwierdzono u tych zwierząt 177 przypadków na ternie 6 północnych powiatów.

Afrykański pomór świń przywędrował do naszego kraju z Białorusi. Na Podkarpaciu pierwsze ogniska wystąpiły dwa lata temu. Na szczęście ASF nie jest groźne dla ludzi, ale może powodować olbrzymie straty w gospodarstwach. W przypadku wystąpienia choroby trzeba zlikwidować całe stado.

W tym roku na Podkarpaciu potwierdzono 6 ognisk choroby wśród trzody chlewnej: 2 w gminie Stary Dzików w powiecie lubaczowskim i 2 w gminie Adamówka i 2 w gminie Sieniawa w powiecie przeworskim.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj