6.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 marca, 2023

Zbudują stukilometrowy płot na granicy województw

Będą grodzić województwa! Na granicy świętokrzyskiego i podkarpackiego powstanie ponad stukilometrowy płot z siatki. Ma zatrzymać zarazę, a chodzi o Afrykański Pomór Świń – ASF.

REKLAMA

Budowa ogrodzenia ma ruszyć 15 września. Ustawienie płotu zaplanowano w pobliżu drogi krajowej nr 79 – Kraków–Sandomierz, a także wzdłuż tasy wojewódzkiej nr 777 z Sandomierza do Zawichostu.

Specjaliści liczą, że w ten sposób uda się powstrzymać migrację dzików, które są najbardziej odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Dotąd na Podkarpaciu potwierdzono u tych zwierząt 177 przypadków na ternie 6 północnych powiatów.

Afrykański pomór świń przywędrował do naszego kraju z Białorusi. Na Podkarpaciu pierwsze ogniska wystąpiły dwa lata temu. Na szczęście ASF nie jest groźne dla ludzi, ale może powodować olbrzymie straty w gospodarstwach. W przypadku wystąpienia choroby trzeba zlikwidować całe stado.

CZYTAJ TEŻ:  Najpierw napad, potem zabójstwo. Archiwum X wraca do sprawy śmierci kantorowca

W tym roku na Podkarpaciu potwierdzono 6 ognisk choroby wśród trzody chlewnej: 2 w gminie Stary Dzików w powiecie lubaczowskim i 2 w gminie Adamówka i 2 w gminie Sieniawa w powiecie przeworskim.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
6.5 ° C
7.7 °
5.2 °
92 %
3.1kmh
100 %
pon.
6 °
wt.
4 °
śr.
6 °
czw.
9 °
pt.
10 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu