25 C
Rzeszów
środa, 17 lipca, 2024

A, B, D, czy E? Armia wzywa na komisję!

REKLAMA

Wojsko chce sprawdzić, czy nadajesz się do armii. 26 lutego w Rzeszowie ruszyła kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 25 kwietnia.

Sprawa dotyczy 1277 mieszkańców Rzeszowa. Powinni spodziewać się wezwanie do stawienia na komisję wojskową.

Kwalifikacja wojskowa służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej. Teraz chodzi przede wszystkim o: mężczyzn urodzonych w 2005 r. i tych urodzonych w latach 2000-2004, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii.

Na terenie Rzeszowa powołano już Powiatową Komisję Lekarską Nr 1 (przy ul. Hetmańska 21 – SP ZOZ nr 1), która przeprowadzi badania. Po nich wezwani otrzymają jedną z kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Co oznaczają wojskowe kategorie?
  • kategoria A – zdolny do służby wojskowej,
  • kategoria B – czasowo niezdolny do służby wojskowej,
  • kategoria D – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju,
  • kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej otrzymuje orzeczenie o zdolności do służby wojskowej oraz zaświadczenie o uregulowanym stosunku do obowiązku obrony.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj