10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Amerykański samolot „zagłady” wylądował w Europie

REKLAMA

Nazywany jest odrzutowcem „zagłady”. Teraz siły powietrzne USA zdecydowały, że będzie stacjonował w Europie na Islandii.

Ten niezwykły samolot to Boeing E-6B „Merkury”. Jest prawdziwą latającą fortecą, która służy za centrum dowodzenia atomowymi okrętami podwodnymi Marynarki Wojennej USA. Dlatego nazywa się go odrzutowcem „zagłady”, bo z jego pokładu może zostać wydany sygnał rozpoczęcia uderzenia z wykorzystaniem broni jądrowej, którą przenoszą okręty. Samolot może sterować także międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi.

Obecna wersja samolotu weszła do służby w 1998 r. i kosztowała 140 mln dolarów. Odrzutowiec może przemieszczać się w powietrzu z prędkością 981 km/h, a jego zasięg na jednym tankowaniu to 11 760 km. Załoga składa się z 22 osób.

USA ma 16 samolotów E-6B. Przynajmniej jeden jest stale w powietrzu, gotowy do działania.

Przeniesienie jednej z maszyn do Europy ma być elementem odstraszania Rosji.

Rosja również ma podobne samoloty. Jedna z jej szpiegowskich maszyn Beriew A-50 ostatnio została poważnie uszkodzona w wyniku ataku drona.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj