11 C
Rzeszów
środa, 31 maja, 2023

Amerykański samolot „zagłady” wylądował w Europie

REKLAMA

Nazywany jest odrzutowcem „zagłady”. Teraz siły powietrzne USA zdecydowały, że będzie stacjonował w Europie na Islandii.

Ten niezwykły samolot to Boeing E-6B „Merkury”. Jest prawdziwą latającą fortecą, która służy za centrum dowodzenia atomowymi okrętami podwodnymi Marynarki Wojennej USA. Dlatego nazywa się go odrzutowcem „zagłady”, bo z jego pokładu może zostać wydany sygnał rozpoczęcia uderzenia z wykorzystaniem broni jądrowej, którą przenoszą okręty. Samolot może sterować także międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi.

Obecna wersja samolotu weszła do służby w 1998 r. i kosztowała 140 mln dolarów. Odrzutowiec może przemieszczać się w powietrzu z prędkością 981 km/h, a jego zasięg na jednym tankowaniu to 11 760 km. Załoga składa się z 22 osób.

USA ma 16 samolotów E-6B. Przynajmniej jeden jest stale w powietrzu, gotowy do działania.

Przeniesienie jednej z maszyn do Europy ma być elementem odstraszania Rosji.

Rosja również ma podobne samoloty. Jedna z jej szpiegowskich maszyn Beriew A-50 ostatnio została poważnie uszkodzona w wyniku ataku drona.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
11 ° C
13 °
8.5 °
83 %
4.1kmh
0 %
śr.
20 °
czw.
22 °
pt.
19 °
sob.
16 °
niedz.
12 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu