10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Amerykańska podróż Zełenskiego rozpoczęła się w Jasionce

REKLAMA

To była ściśle strzeżona tajemnica. Rano 21 grudnia z lotniska Rzeszów-Jasionka wystartował amerykański rządowy samolot. Na jego pokładzie znalazł się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który odbył swoją pierwszą podróż do USA i w ogóle pierwszą zagraniczną podróż po lutowym ataku Rosji na Ukrainę.

Zełenski do Polski przybył wcześniej specjalnym pociągiem, którym dojechał do Przemyśla. Ten sam szlak przecierali już wcześniej inni ważni politycy: Andrzej Duda, premier Polski Mateusz Morawicki, ale też kanclerz Niemiec, prezydent Francji, czy premier Wielkiej Brytanii.

W Przemyślu na dworcu Zełenski szybko przemknął przez peron. W otoczeniu licznych agentów ochrony prezydent Ukrainy wsiadł do samochodów i kawalkada wozów ruszyła prosto na lotnisko Rzeszów-Jasionka. Tu już grzał silniki amerykański rządowy, wojskowy samolot Boeing C-40 B, który przyleciał po gościa z amerykańskiej bazy wojskowej w Rammstein w Niemczech. Z tej maszyny korzystają m.in. wiceprezydenci i inni ważni przedstawiciele administracji Białego Domu. Samolot wystartował o 8 rano. Krótko po południu czasu miejscowego przybył do USA i wylądował w Joint Base Andrews pod Waszyngtonem.

Boeing C 40 Clipper 89aw
Rządowy samolot USA Boeing C-40 B | Fot. Wikipedia
trasa samolotu
Trasę samolotu internauci mogli śledzić na Flightradar24. com

Wizytę Zełenskiego w USA śledzi z wielką uwagą cały świat. Podczas spotkania w Białym Domu, prezydent Joe Biden powiedział Zełenskiemu, że Amerykanie z obu partii politycznych stoją po stronie Ukraińców. – Nigdy nie będziecie sami – mówił dobitnie prezydent USA, który podejmował swojego gościa, mając na sobie krawat w narodowych barwach Ukrainy.

Rząd USA ogłosił, że po raz pierwszy dostarczy Ukrainie system obrony powietrznej Patriot. Pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy ma wynieść około 2 miliardów dolarów.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj