14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Ambasadorzy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych

REKLAMA

PKP Polskie Linie Kolejowe w Rzeszowie ogłosiły nową wakacyjną akcję. W każdy piątek na przejazdach kolejowych spotkamy „Ambasadorów bezpieczeństwa”. To wysłannicy kolei, którzy będą rozdawać ulotki i przypominać, że ignorowanie znaku STOP, czerwonego światła, omijanie rogatek to prowokowanie tragedii.

Podczas akcji ambasadorzy ostrzegają, edukują, ale też wskazują, gdzie znajdziemy ważne informacje na żółtych naklejkach, którymi od dwóch lat oznakowany jest każdy przejazd. Kiedy jesteśmy świadkami wypadku, lub awarii – wzywając pomoc – wystarczy podać numer z naklejki, a służby ratunkowe od razu wiedzą, gdzie należy przeprowadzić interwencję – na przykład wysłać karetkę, albo wstrzymać ruch pociągów.

– Odnotowaliśmy 6,5 tysiąca reakcji z wykorzystaniem danych z naklejek. W 246 przypadkach, by uniknąć wypadku, wstrzymano na torach ruch pociągów. W 410 przypadkach wprowadzono ograniczenia prędkości i polecenie ostrożnej jazdy – informuje Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK SA.

Jak zaznaczają kolejarze, 99 proc. wypadków na przejazdach wynika z nieostrożności, pośpiechu i brawury kierowców. Niezatrzymywanie się przed znakiem STOP, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych i wjeżdżanie pod opadające rogatki to najczęstsze przyczyny tragedii.

Organizowane kampanie społeczne przynoszą efekty, bo liczba wypadków maleje. W 2018 roku odnotowano 185 zdarzeń, a w 2019 roku 163. W tym roku było ich 58 zdarzeń. – To wciąż o 58 za dużo – mówią kolejarze i liczą, że bezpośredni kontakt z ambasadorami wpłynie na kierowców, pieszych, rowerzystów, aby ZAWSZE pamiętali o zasadach bezpieczeństwa.

PKP przygotowała specjalne aplikacje na telefon z grami edukacyjnymi dla dzieci. Dostępne są TUTAJ.

[yop_poll id=”29″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj