-2 C
Rzeszów
wtorek, 18 marca, 2025

Akcja “Zaszczep się na majówkę” przedłużona! Mobilny punkt w nowym miejscu

REKLAMA

Z majówkowej akcji szczepień w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim skorzystało w weekend 2330 osób. Akcja będzie przedłużona 5 maja, bo w niedzielę do Rzeszowa trafiło dodatkowe tysiąc dawek jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson. Ale uwaga, szczepienia będą prowadzone teraz w nowym miejscu

Akcja została przedłużona o dwa dni i będzie prowadzona 4 i 5 maja. Na chętnych czeka zespół przychodni LUXMED. Jednak w związku z powrotem urzędników do pracy, punkt szczepień zostanie zlokalizowany w siedzibie firmy przy ul. Jabłońskiego 2/4 i będzie otwarty w godzinach od 8:00 do 18:00.

Szczepienia odbywać się będą na tych samych zasadach jak w czasie weekendowej akcji. Na szczepienie można przyjść z marszu. Wystarczy zgłosić się i poczekać na swoją kolej. Bez rejestracji zaszczepić się będzie mogła każda osoba, która posiada wystawione e-skierowanie.

Są to zatem osoby w wieku 30+, które na początku roku wyraziły chęć zaszczepienia się przez specjalny formularz, a także osoby z roczników:

  • 1980 i starsze (od 29 kwietnia)
  • 1982-1983 (od 30 kwietnia)
  • 1984-1985 (od 1 maja)
  • 1986-1987 (od 3 maja)
  • 1988-1989 (od 4 maja)
  • 1990-1991 (od 5 maja).

Jak sprawdzić, czy mam aktywne e-skierowanie?

Jeżeli Twój rocznik znajduje się w harmonogramie, to znaczy, że automatycznie otrzymałeś e-skierowanie. Możesz wybrać się na szczepienie bez koniecznej rezerwacji terminu. Logując się Profilem Zaufanym na stronie www.pacjent.gov.pl, możesz sprawdzić aktywność e-skierowania. Więcej na temat szczepień dowiesz się na www.gov.pl/szczepimysie.

Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie. Od momentu wystawienia skierowania możesz szczepić się każdego dnia, nie tylko podczas akcji majówkowej.

– Narodowy Program Szczepień staje się narodowym programem odpowiedzialności. Właśnie od tego, jak szybko będziemy w stanie zaszczepić jak największą liczbę Polaków, będziemy mogli zwalczyć Covid-19. Do tego zmierzamy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Docieramy w różne zakątki Polski z naszymi punktami szczepień. W przyszłości chcemy mieć wypracowane takie mechanizmy, że jeżeli ktoś nie będzie mógł dotrzeć do punktu szczepień, to punkt szczepień dotrze do potrzebującego.

A co po majówce?

Wszyscy powyżej 30. roku życia, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale roku, mają aktywne e-skierowanie i mogą się zapisywać na szczepienie przeciw COVID-19. Dodatkowo będzie kontynuowana rejestracja dla kolejnych roczników zgodnie z harmonogramem:

• 6 maja – roczniki 1992-1993,

• 7 maja – roczniki 1994-1996,

• 8 maja – roczniki 1997-1999,

• 9 maja – roczniki 2000-2003.

Do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła już zarejestrować się na szczepienie.

Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie. Od momentu wystawienia skierowania możesz szczepić się każdego dnia, nie tylko podczas akcji majówkowej.

Prosta rejestracja

Są 4 sposoby, żeby zapisać się na szczepienie bez wychodzenia z domu.

  • Telefon na bezpłatną infolinię 989,

Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Pamiętaj, że infolinia działa od godz. 6:00 rano.

Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

  • E-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód),

Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu.

  • Kontakt z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.

Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia.

Niewykorzystane dawki dla wszystkich chętnych

Rząd przypomina również o możliwości wykorzystania szczepionki w przypadku rezygnacji innej osoby ze swojego terminu. Narodowy Program Szczepień przyspiesza, dlatego istnieje ryzyko, że jakaś dawka może pozostać niewykorzystana. Rząd przyjął odpowiednie rozporządzenie dopuszczające szczepienie każdej chętnej osoby powyżej 18. roku życia.

💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją:

😱 Wstrząsające 0
0%
😢 Smutne 0
0%
😊 Wesołe 0
0%
👍 Lubię to 0
0%

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

Nowe
START
7dni
Szukaj