12.3 C
Rzeszów
czwartek, 13 czerwca, 2024

Ruszyły szczepienia na Covid-19. Kto pierwszy otrzymał zastrzyk?

REKLAMA

Pierwsza partia szczepionek na koronawirusa dotarła już do Polski. W niedzielę z centralnego magazynu 10 tysięcy dawek rozwieziono do szpitali węzłowych w całym kraju. Na Podkarpaciu to 29 placówek, w tym 5 w samym Rzeszowie. Na razie zastrzyk otrzyma personel medyczny. Pierwszą osobą zaszczepioną w Polsce jest Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Natomiast na Podkarpaciu liderką stała się lek. med. Jolanta Kluz – Zawadzka, wojewódzki konsultant ds. epidemiologii.

W sobotę z belgijskiego zakładu firmy Pfizer do Polski przyjechały specjalne samochody – chłodnie, w których przewieziono szczepionki. Na początku trafiły one w jedno miejsce – do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu są przepakowywane i przekazywane do hurtowni farmaceutycznych. One z kolei dostarczą je w niedzielę do tzw. szpitali węzłowych. Na Podkarpaciu to 29 placówek. W samym Rzeszowie to:

  • Szpital MSWiA,
  • Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1,
  • Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2,
  • Szpital, Pro-Familia,
  • Przychodnia SP ZOZ nr 1 przy ul. Czackiego.

Poszczególne placówki już same decydują o harmonogramie szczepień. W niedzielę o godz. 13 akcja ruszyła w Rzeszowie w szpitalu MSWiA, w Łańcucie i Sanoku.

W pierwszej kolejności zastrzyk otrzymują osoby z personelu medycznego. Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach, w odstępie 21 dni.

W niedzielę (27 grudnia br.) w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono pierwszą w Polsce osobę przeciwko COVID-19. Była nią Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka CSK MSWiA. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński, wicedyrektor szpitala. Tym samym rozpoczęto Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19.

Szczepienia personelu medycznego

💉 Rozpoczęły się pierwsze szczepienia personelu medycznego w ramach #NarodowyProgramSzczepień. #SzczepimySię

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Niedziela, 27 grudnia 2020

– Jeżeli chcemy wrócić do normalności to trzeba się zaszczepić. Jeśli nie chcemy zaszczepić się dla siebie, zróbmy to dla innych, także tych, których kochamy – powiedziała Alicja Jakubowska po przyjęciu szczepionki. Pielęgniarka podkreśliła, że podanie szczepionki jest bezbolesne i czuje się bardzo dobrze.

Lek. med. Jolanta Kluz – Zawadzka, wojewódzki konsultant ds. epidemiologii, to pierwsza osoba zaszczepiona na Podkarpaciu.

Jak informuje rząd, jeszcze w tym roku do Polski dotrze 300 tys. szczepionek, a do końca stycznia przyszłego roku – 1,5 miliona. W sumie rząd kupił ich 60 milionów! Narodowemu programu szczepień będzie towarzyszyła akcja informacyjna, która rozpoczyna się w niedzielę, 27 grudnia. Oprócz spotów w internecie, telewizji, pojawią się także billboardy.

Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj