17.5 C
Rzeszów
piątek, 24 marca, 2023

Ruszyły szczepienia na Covid-19. Kto pierwszy otrzymał zastrzyk?

Pierwsza partia szczepionek na koronawirusa dotarła już do Polski. W niedzielę z centralnego magazynu 10 tysięcy dawek rozwieziono do szpitali węzłowych w całym kraju. Na Podkarpaciu to 29 placówek, w tym 5 w samym Rzeszowie. Na razie zastrzyk otrzyma personel medyczny. Pierwszą osobą zaszczepioną w Polsce jest Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Natomiast na Podkarpaciu liderką stała się lek. med. Jolanta Kluz – Zawadzka, wojewódzki konsultant ds. epidemiologii.

REKLAMA

W sobotę z belgijskiego zakładu firmy Pfizer do Polski przyjechały specjalne samochody – chłodnie, w których przewieziono szczepionki. Na początku trafiły one w jedno miejsce – do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu są przepakowywane i przekazywane do hurtowni farmaceutycznych. One z kolei dostarczą je w niedzielę do tzw. szpitali węzłowych. Na Podkarpaciu to 29 placówek. W samym Rzeszowie to:

  • Szpital MSWiA,
  • Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1,
  • Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2,
  • Szpital, Pro-Familia,
  • Przychodnia SP ZOZ nr 1 przy ul. Czackiego.
CZYTAJ TEŻ:  Śliski poranek. Auto zablokowało osiedle

Poszczególne placówki już same decydują o harmonogramie szczepień. W niedzielę o godz. 13 akcja ruszyła w Rzeszowie w szpitalu MSWiA, w Łańcucie i Sanoku.

W pierwszej kolejności zastrzyk otrzymują osoby z personelu medycznego. Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach, w odstępie 21 dni.

W niedzielę (27 grudnia br.) w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono pierwszą w Polsce osobę przeciwko COVID-19. Była nią Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka CSK MSWiA. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński, wicedyrektor szpitala. Tym samym rozpoczęto Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19.

Szczepienia personelu medycznego

💉 Rozpoczęły się pierwsze szczepienia personelu medycznego w ramach #NarodowyProgramSzczepień. #SzczepimySię

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Niedziela, 27 grudnia 2020

– Jeżeli chcemy wrócić do normalności to trzeba się zaszczepić. Jeśli nie chcemy zaszczepić się dla siebie, zróbmy to dla innych, także tych, których kochamy – powiedziała Alicja Jakubowska po przyjęciu szczepionki. Pielęgniarka podkreśliła, że podanie szczepionki jest bezbolesne i czuje się bardzo dobrze.

CZYTAJ TEŻ:  Straszna śmierć gospodarza

Lek. med. Jolanta Kluz – Zawadzka, wojewódzki konsultant ds. epidemiologii, to pierwsza osoba zaszczepiona na Podkarpaciu.

Jak informuje rząd, jeszcze w tym roku do Polski dotrze 300 tys. szczepionek, a do końca stycznia przyszłego roku – 1,5 miliona. W sumie rząd kupił ich 60 milionów! Narodowemu programu szczepień będzie towarzyszyła akcja informacyjna, która rozpoczyna się w niedzielę, 27 grudnia. Oprócz spotów w internecie, telewizji, pojawią się także billboardy.

Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
17.5 ° C
18.3 °
16.9 °
48 %
8.8kmh
0 %
pt.
17 °
sob.
14 °
niedz.
12 °
pon.
9 °
wt.
4 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu