22.7 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Jak to? SOK wlepi mniejszy mandat niż policja?

REKLAMA

To samo wykroczenie, ale różnica w mandacie ogromna. Wszystko zależy od tego, kto wymierza karę.

Na przejazdach kolejowych funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w okresie świąt Wszystkich Świętych prowadzą wzmożone kontrole. Wykroczenia mogą skończyć się mandatem. Choć są najwyżej karane przez policjantów, strażnicy mają inne stawki.

Na przejeździe – za przekroczenie sygnalizatora, który nadaje sygnał, albo za wjazd na tory bez upewnienia się, że mamy wolną drogę, aby kontynuować jazdę – według nowego taryfikatora policji grozi 2 000 zł mandatu. Stawka ta rośnie do 4 000 zł jeśli w ciągu dwóch lat popełnimy to samo przewinienie. Jest za to także 14 punktów karnych.

Akcja bezpieczny przejazd w Rzeszowie
Akcja bezpieczny przejazd w Rzeszowie. Przejazd kolejowy w Rzeszowie | Fot. Inres24.pl

Jeśli jednak zatrzyma nas Straż Ochrony Kolei, to maksymalny mandat może wynieść 500 zł. Nie ma też punktów karnych.

Ale mandat za złamanie prawa na przejeździe to najmniejszy kłopot. Takie zachowanie może skończyć tragedią.

Na przejazdach cyklicznie prowadzone są akcje prewencyjne przez kolejowych Ambasadorów Bezpieczeństwa. Na przejazdach podchodzą do kierowców, przypominają im zasady, ostrzegają, rozdają ulotki.

Na polskich przejazdach zagrożenie maleje, ale wciąż jest dużo tragedii. W tym roku w regionie było 134 wypadków. O 134 za dużo.

Kolejarze przypominają o żółtych naklejkach

Gdy na przejeździe kolejowo-drogowym przytrafi nam się niespodziewana i zagrażająca zdrowiu, a nawet życiu sytuacja, nie popadajmy w panikę. Pierwszą pomocą jest wtedy Żółta Naklejka PLK. Znajdziecie ją od strony torów na napędach rogatek albo krzyżach św. Andrzeja. Wystarczy zadzwonić pod 112 i podać indywidualny numer identyfikacyjny skrzyżowania, dzięki czemu operator będzie w stanie zlokalizować nasze położenie. Następnie informacja zostaje przekazana do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., gdzie wydaje się polecenie ograniczenia prędkości lub wstrzymania ruchu pociągów. Pamiętajmy, że nawet w tak kryzysowej sytuacji jak utknięcie samochodu na przejeździe kolejowo-drogowym.

Akcja bezpieczny przejazd w Rzeszowie
Akcja bezpieczny przejazd w Rzeszowie. Dorota Szalacha z PKP PLK na prezentuje Żółtą Naklejkę, którą spotkamy na każdym przejeździe kolejowym | Fot. Inres24.pl

Zobacz też:

Zatrzymaj się przed przejazdem! Policja wlepia słone mandaty

Mandaty 2022. Te kary mogą Cię zrujnować!

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj