15.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

O matko! Drożeje abonament RTV!

REKLAMA

Inflacja, drogie paliwa i zakupy. Na dokładkę drożeje też opłata za radio i telewizję. Nowe stawki w MONITORZE POLSKIM ogłosiła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Od 1 stycznia 2023 r. zapłacimy więcej. Ale na opłatach można zaoszczędzić. Jak? Na przykład płacąc za kilka miesięcy lub za cały rok z góry.

Nowe składki KRRiTV ogłosiła w Monitorze Polskim. Stawki rosną o 10 proc. w porównaniu do opłat, które ponosimy obecnie. A wysokość nowego abonamentu wygląda tak, jak w tabelce:

AbonamentOpłata za miesiącJednorazowa
opłata za cały rok
radio8,70 zł93,96 zł
telewizor, albo TV+Radio27,30 zł294,84 zł
Abonament RTV od 1 stycznia 2023 r.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podaje stawki miesięczne, ale można nieco zaoszczędzić płacąc za kilka miesięcy, albo za cały rok z góry. Dokładnie można zyskać:

  • 4,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za trzy miesiące z góry,
  • 5,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za sześć miesięcy z góry,
  • 10,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za rok kalendarzowy z góry. W naszej tabelce przy rocznej stawce uwzględniamy właśnie ten rabat.

Warto pamiętać, że

Obowiązek dokonywania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

Rejestracji dokonuje się na poczcie.

A czy za każdy odbiornik płacimy osobno? To zależy, czy jesteśmy firmą, czy osobą prywatną.

Osoby fizyczne – jedna opłata abonamentowa niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie. Firmy i instytucje – opłata za każdy używany odbiornik radiofoniczny i telewizyjny.

Uprawnieni do zwolnienia z opłat abonamentowych:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, 
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. 

Jeśli nie płacimy abonamentu, grożą nam kary. W 2022 r. wynosi ona 735 zł, a w 2023 r. będzie to kwota 819 zł.

Zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych, na wniosek abonenta-dłużnika, KRRiT może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości, jedynie w sytuacjach wyjątkowych, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe.

Zobacz też:

Boeing rozwija talenty. Na politechnice otworzył specjalną klasę dla uczniów

Rośnie liczba pasażerów lotniska w Jasionce. Wakacje będą gorące!

Pistacjowe, ciasteczkowe… Ile zapłacimy za porcję lodów w Rzeszowie?

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj