14 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

90-latek pogonił oszusta

REKLAMA

Metoda „na węgiel” to ostatni hit oszustów. Na podejrzane oferty najłatwiej naciąć się w internecie, ale przestępcy działają nie tylko wirtualnie, ale również w terenie. Ostatnio wzięli sobie za cel 90-latka z Niska. Samotny, starszy pan wydawał się idealną ofiarą…

Oszust udawał urzędnika i zażądał od seniora ponad 4 tysiące złotych za węgiel, który miał mu wkrótce zostać przywieziony na jego posesję.

Starszy pan od razu zorientował się z kim ma do czynienia. Stwierdził, że akurat nie ma pieniędzy przy sobie, ale zadzwoni do rodziny i się z nią rozmówi. Dał szybko znać krewnym, aby zadzwonili na policję. Oszust wolał nie tracić czasu i ryzykować dalszym nagabywaniem seniora. Wziął nogi za pas i tyle go widziano.

Dzięki czujności i zdecydowanej postawie, emeryt uchronił się przed stratą pieniędzy.

 Policja ostrzega i radzi:
  • Nie wierzmy we wszystko co przeczytamy! Super oferta, zaniżona cena – to sygnały, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę.
  • Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych.
  • Nie warto wierzyć w każde ogłoszenie zamieszczane w popularnych serwisach internetowych. Część z nich jest tworzona przez oszustów chcących w szybki sposób wzbogacić się naszym kosztem.
  • Należy dokładnie sprawdzić ofertę i wiarygodność firmy, przeczytać opinie, sprawdzić oficjalną stronę internetową, skontaktować się z pracownikiem.
  • Oszuści tworzą kopie stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą opału. Należy dokładnie przyglądnąć się adresowi strony, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy. Najlepiej samodzielnie wpisać adres w oknie przeglądarki, ponieważ w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające firmy.
  • Opłacając zamówienie najlepiej korzystać z opcji zapłaty przy odbiorze, a jeśli dostępna jest tylko opłata online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne.
  • Nie należy odpowiadać również na tzw. super oferty przesyłane SMS-em lub e-mailem. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy znajdujących się w takich wiadomościach linków, nie pobierajmy też załączników.

Zobacz też:

Przez podpalacza stracili gospodarstwo

Przyszedł z ofertą dopłat do ogrzewania. Seniorka straciła oszczędności

Zaskakujące odkrycie przy Langiewicza. Odkopano szczątki żołnierza?

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj