26 C
Rzeszów
środa, 17 lipca, 2024

9 błogosławionych z Markowej. Heroiczna miłość rodziny Ulmów

REKLAMA

Rodzina Ulmów stała się symbolem ofiarności Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Zapłaciła za to najwyższą cenę. Zamordowani rodzice i ich dzieci 10 września zostali wyniesieni na ołtarze. Mamy 9 błogosławionych z Markowej!


Proces beatyfikacyjny trwał 20 lat. Ojciec Święty uznał, że Józef i Wiktoria Ulmowie razem z ich 7 dzieci, w tym dzieckiem nienarodzonym zasługują na tytuł męczenników Kościoła Katolickiego. Papież Franciszek decyzję w tej sprawie podjął 17 grudnia 2022 r., w wyjątkowym dla siebie dniu – swoich 86. urodzin!

Zgodnie z decyzją papieża – na dzień uroczystości wyznaczono 10 września 2023. Obyła się będzie ona w Markowej i zgromadziła ponad 30 tysięcy wiernych. Przybyło 80 biskupów, tysiąc księży, 600 zaproszonych gości, w tym prezydent Polski.

Przedstawicielem Ojca Świętego był kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

– Szczególna wymowa tej beatyfikacji polega na tym że do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina, połączona nie tyko więzami krwi, ale także wspólnym świadectwem danym Chrystusowi, aż do ofiary własnego życia – mówi kardynał Semeraro.

Papież Franciszek | Fot. Depositphotos
Papież Franciszek zdecydował o beatyfikacji rodziny Ulmów w dniu swoich 86. urodzin | Fot. Depositphotos

Niedzielna msza św. na stadionie rozpoczęła się o godz. 10. Wyjątkową rolę pełnili żyjący krewni Ulmów. Nieśli relikwie, które po uroczystości zostały złożone w miejscowym kościele parafialnym.

Żywa pamięć wśród mieszkańców

Rodzina Ulmów zasługuje na świętość nie tylko w opiniach postulatorów procesu beatyfikacyjnego, kardynałów i Ojca Świętego. Od dawna tak uważają mieszkańcy Markowej pod Łańcutem. Nigdy nie zapomnieli o bohaterstwie swoich sąsiadów. Ich wspomnienie wciąż ściska za serca – mimo, że od potwornej zbrodni minęło już 78 lat.

Dramat o świecie. Żandarmi nie mieli litości

Był 24 marca 1944 r. Józef Ulma, jego żona Wiktoria i szóstka ich dzieci zostali rozstrzelani razem z ośmioma Żydami, których polska rodzina ukrywała w swoim domu w Markowej.

– Józef był bardzo religijnym człowiekiem, dlatego sumienie nie pozwalało mu odmówić pomocy prześladowanym przez hitlerowców sąsiadom. W jego domu zawsze leżała Biblia z podkreśloną przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie – wspominał wuja jego bratanek, Jerzy Ulma.

Józef miał nadzieję, że dotrwają do końca wojny. Do wyzwolenia zabrakło zaledwie kilku miesięcy. Gospodarz został jednak zadenuncjowany przez policjanta, pochodzenia ukraińskiego, który przejął majątek jednej z ukrywanych rodzin. Żandarmi nie mieli żadnej litości. Najpierw rozstrzelali Józefa i jego żonę Wiktorię w 9. miesiącu ciąży, która w trakcie masakry zaczęła rodzić. Na śmierć rodziców patrzyło sześcioro zapłakanych i piszczących z przerażenia dzieci. Ich też nie oszczędził szwadron śmierci. – Patrzcie, jak giną polskie świnie, które przechowują Żydów – krzyczał żandarm Joseph Kokott, oddając do nich serię strzałów.

Kaci cieszyli się życiem

Tylko czeski volksdeutsch – Joseph Kokott został osądzony w Rzeszowie. Karę śmierci zamieniono mu na dożywocie, a potem na 25 lat więzienia. Nie odzyskał wolności. Zmarł w 1980 r. za kratami. Dowódca grupy zabójców – porucznik Eilert Dieken, po wojnie był policjantem w Essen w RFN. Zmarł z przyczyn naturalnych, zanim zakończyło się wszczęte przeciwko niemu śledztwo. Los dwóch innych katów nie jest znany.

Muzeum w Markowej
Muzeum Ulmów w Markowej
Muzeum im. Ulmów w Markowej | Fot. Inres24.pl

W 2016 r. w Markowej otwarto muzeum im. rodziny Ulmów, poświęcone wszystkim Polakom, którzy w czasie II wojny światowej ratowali swoich żydowskich sąsiadów.

Muzeum otwierał prezydent RP Andrzej Duda, którego teraz bardzo ucieszyła wiadomość z Watykanu:

– Za pomoc i ukrywanie Żydów, rodzina Ulmów została zamordowana przez niemieckich okupantów. Ich bohaterstwo jest symbolem, a pamięć o Nich będzie trwać. Ojciec Święty zaaprobował dekret o męczeństwie rodziny Ulmów, który jest otwarciem drogi do Ich beatyfikacji – napisał prezydent na Twitterze.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj