9.1 C
Rzeszów
czwartek, 29 lutego, 2024

Deszcz milionów z rządowego wsparcia. Na co je wydamy?

REKLAMA

Prawie pół miliarda złotych dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa otrzyma Podkarpacie. Za tymi liczbami, kryją się konkretne inwestycje, które dzięki temu uda się szybciej zrealizować. To m.in. budowa hospicjum w Stalowej Woli, czy naprawa zniszczeń po ostatniej powodzi.

W sumie z Rządowego Funduszu Inwestycji lokalnych Podkarpacie dostanie prawie 800 mln zł. W tej puli – kwota 452 mln zł to pieniądze, które przyznano nam extra – na podstawie składanych dodatkowych wniosków i wygranego konkursu.

Ta co ta fortuna zostanie wydana? Główne wielkie inwestycje, to:

  • Likwidacją szkód powodziowych na drogach wojewódzkich – 100 mln zł
  • Budową Hospicjum w Stalowej Woli wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej – 15 mln zł
  • Rozbudową oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Kolbuszowej Dolnej – 10 mln zł.

– Do naszego województwa trafi 452 mln zł w ramach drugiej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To ponad 150 pozytywnie rozpoznanych wniosków dotyczących różnych inwestycji realizowanych przez podkarpackie samorządy, poczynając od kwestii związanych z remontami oraz budową dróg poprzez duże wsparcie dla modernizacji podkarpackich szpitali, a także ośrodków zdrowia, rozbudowę i modernizację lokalnych ośrodków kultury czy budowę remiz strażackich. Środki te są niezwykle istotne w kontekście sytuacji, która ma miejsce wobec stanu epidemii COVID-19 i na pewno pozwolą na to, by podtrzymać rozwój gospodarczy naszego regionu – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Czym jest Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych?

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

Gminy, powiaty i województwa w całej Polsce otrzymały już 6 mld zł w ramach pierwszego etapu programu. Dzięki temu samorządy mogły rozpocząć realizację ważnych inwestycji, m.in.  budowę i renowację dróg, modernizację i doposażenie szpitali oraz przychodni czy remonty szkół.

Drugi etap konkursu to kolejne 6 mld złotych na inwestycje ważne dla mieszkańców. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. 

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj