14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

77. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Uczczono pamięć pomordowanych Polaków

REKLAMA

77 lat temu zaczęła się masowa maskara Polaków na Wołyniu. Ale nie tylko Kresach, dochodziło do okrutnych mordów z rąk UPA. Także w ponad stu miejscowościach Podkarpacia i Małopolski. Żyje jeszcze wiele osób, które osobiście doświadczyło tamtego horroru. W sobotę w Przemyślu odbyły się uroczystości, podczas których uczczono pamięć tysięcy niewinnych ofiar.

Podczas Mszy Świętej w kościele OO. Karmelitów Bosych modlono się w intencji pomordowanych. Potem symboliczne znicze zapalono przy Rondzie Ofiar Wołynia. W samo południe rozbrzmiała w mieście syrena oznajmiając, że mieszkańcy wciąż pamiętają…

– Przemyśl pamięta. Każdy z nas wie, jak okrutne to były mordy. Zabójstwo w sposób tak bestialski, pastwienie się nad ofiarami – wręcz czerpanie przyjemności z tego, że się kogoś pozbawia życia – jest nie do wyobrażenia w dzisiejszym świecie – mówił do zebranych Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. – Oby to nigdy nie powtórzyło się w przyszłości – apelował.

Zgodnie z uchwałą Sejmu z 2016 r. – 11 lipca jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Na dzień święta wybrano taką datę, bo jest ona rocznicą tzw. „Krwawej niedzieli” 1943 r. Wtedy na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków zginęło tylko dlatego, że byli Polakami.

rocznica wolynska fot Agata Czereba
Uroczystości rocznicowe w Przemyślu. Mieszkańcy uczcili pamięć ofiar | Fot. Agata Czereba/Urząd Miasta Przemyśla

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj