21.6 C
Rzeszów
wtorek, 16 lipca, 2024

600 tysięcy wiernych witało Ojca Świętego w Rzeszowie

Na plebanii przy kawie papież wpadł na pewien pomysł…

REKLAMA

To było dokładnie 33 lat temu. 2 czerwca, w niedzielę, 1991 r. św. Jan Paweł II odwiedził Rzeszów. Konsekrował Rzeszowską Katedrę.

Ojciec Święty wiele razy wracał pamięcią do czasu spędzonego w Rzeszowie. – „A co tam na Rzeszowszczyźnie? Tam mieszkają tacy pobożni ludzie…” – dopytywał ks. biskupa Kazimierza Górnego, kiedy tylko spotykali się w Watykanie.

Uroczystość w Rzeszowie była ogromnym wydarzeniem i przeżyciem dla wiernych. Na placu przed katedrą zgromadziło się aż 600 tysięcy ludzi. Ołtarz był zbity z desek i obciągnięty płótnem. Miał 5,5 metra wysokości. Podczas uroczystości papież beatyfikował biskupa Józefa Stanisława Pelczara. Wtedy też padły słowa, które stały się ważnym przesłaniem i znalazły się na pomniku w Parku Papieskim:

Bądź chrześcijaninem naprawdę, nie tylko z nazwy, nie bądź chrześcijaninem byle jakim.

Kawa z papieżem

Po mszy św. papież konsekrował rzeszowską katedrę. Jej gospodarzem i budowniczym był ks. infułat Stanisław Mac (†84 l.). – Jakie to szczęście, jaka to chwała, że ta świątynia została poświęcona nie tylko przez papieża, ale także przez świętego – podkreślał potem infułat.

Po poświęceniu kościoła, papież przyszedł na plebanię. Zjadł obiad. Potem w mieszkaniu infułata odpoczywał przez 2 godziny. Cztery lata temu ks. Stanisław opowiedział wiernym jak wyglądała wtedy prywatna rozmowa ze św. Janem Pawłem II. Wkrótce okazało się, że ten prosty dialog miał ogromne znaczenie:

– Papież nagle mówi: „Słuchaj, przygotuj mi kawę”. Przygotowałem szybko kawę i siedliśmy przy stole.

– Słuchaj, ile Rzeszów ma ludzi? – zapytał Ojciec Święty.

– 180 tysięcy – odpowiedziałem.

– Ile stąd jest do Przemyśla? – padło znów pytanie.

– No, z 80 – 90 kilometrów – odparłem.

– A ile to Tarnowa?

– Tyle samo będzie… – stwierdziłem.

– Hmm… – zamyślił się Ojciec Święty. Już wtedy rodziła się w głowie papieża myśl, żeby w Rzeszowie ustanowić nową diecezję. I rzeczywiście rok później Rzeszów został ogłoszony jako diecezja – wspominał ksiądz Stanisław Mac.

W Parku Papieskim odsłonięto i poświęcono pomnik św. Jana Pawła II

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj