17.5 C
Rzeszów
piątek, 24 marca, 2023

Abramsy przyjadą do Żurawicy. Jednostka w nowej strukturze

Czołgi stacjonowały tu jeszcze w okresie międzywojennym. 1. Batalion Czołgów w Żurawicy pod Przemyślem to ogromne tradycje wojskowe. Teraz jednostka będzie działać w nowej strukturze. Żołnierze zmienią symbole i etykiety. Nie będą już Podhalańczykami, a Kleberczykami.

REKLAMA

Dotychczas pancerni z Żurawicy działali w składzie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Teraz są częścią nowej 19. Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga z dowództwem w Lublinie.

Całość wchodzi w skład „Żelaznej Dywizji”, czyli formowanej od kilku lat 18. Dywizji Zmechanizowanej. Obejmuje ona swoim zasięgiem południowo-wschodnią Polskę. Zamierzeniem MON było wzmacnianie ściany wschodniej i zwiększanie sił na kierunku, z którego najbardziej prawdopodobna jest agresja.

Dla żołnierzy z Żurawicy zmieniają się symbole i etykiety, ale nie tylko. Ma być rozbudowana baza i pojawi się nowy sprzęt bojowy. Ten, na który czeka armia to amerykańskie czołgi Abrams – najnowszej generacji.

CZYTAJ TEŻ:  Bez prawka pędził motocyklem i spowodował wypadek

Już wiadomo, że część z 250 zakupionych Abramsów w przyszłym roku rozpocznie służbę także w Żurawicy.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
17.5 ° C
18.3 °
16.9 °
48 %
8.8kmh
0 %
pt.
17 °
sob.
14 °
niedz.
12 °
pon.
9 °
wt.
4 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu